Linktrader – Świat oczyma geeków

Nowinki technolgiczne i Internet

Czym zajmuje się notariusz?

Notariusz – osoba piastująca stanowisko urzędnicze, ciesząca się dużym zaufaniem społecznym a także szacunkiem. Czym zajmuje się notariusz? Dlaczego notariusze to tak szanowana społeczność? I dlaczego ich usługi są tak potrzebne? Zacznijmy od samego początku.
Notariusz to specjalista, który przygotowuje szereg dokumentów a także wpisów do ksiąg wieczystych – oczywiście wszystkie wpisy czy dokumenty potwierdza swoją pieczątką. Samo zdobycie uprawnień notarialnych to żmudny proces, który przypomina starania o uprawnienia adwokackie/sądownicze.

Kto może zostać notariuszem?

Oczywiście notariusz w pewnym etapie studiów zmienia specjalizację i nieco inaczej kieruje swoją karierą (tego wymaga prawo), jednak ostatecznie każdy z notariuszy staje przed specjalną radą a także otrzymuje pieczątkę, czyli narzędzie pracy, którym posługuje się na co dzień. Oczywiście uprawnienia notarialne nadawane są przez najwyższe organy państwowe, a co najważniejsze – nadawane są one tylko dla nielicznych. Przede wszystkim kandydat na notariusza musi być osobą niekaraną, musi ukończyć studia a także staż. Prócz tego musi cechować się nienaganną kulturą, wszak swoją pracą i postawą reprezentuje organy państwowe – te wysokie wymagania sprawiają, że nie każdy może lub ma możliwości zostać notariuszem i otworzyć własną kancelarię notarialną.

W czym może pomóc notariusz?

Notariusz - czym się zajmuje?Gdy już wiemy, kim jest notariusz – czas przejść do bardziej zasadnego pytania – czym zajmuje się notariusz i w jakich sprawach może nam pomóc? Uprawnienia notarialne dają możliwości potwierdzania różnego rodzaju umów – zarówno tych majątkowych, jak i dotyczących nieruchomości czy gruntów. Notariusze bardzo często pośredniczą w sprzedaży/kupnie nieruchomości (zajmują się wszystkimi dokumentami i wpisami do ksiąg wieczystych). Ponadto notariusze sporządzają umowy majątkowe, przygotowują testamenty, intercyzy czy też udzielają porad związanych z polskim prawem (oczywiście w zakresie swoich możliwości i uprawnień). Notariusz swoją pieczątką potwierdza zgodność danych wszystkich zainteresowanych stron a także daje gwarancję, że wszystkie przedłożone w dokumentach informacje czy dane są prawdziwe. Dzięki temu przy sprzedaży mieszkania, domu, gruntu lub przy sporządzaniu testamentu mamy pewność, że kancelaria notarialna wszystkiego dopilnuje, a przygotowany dokument będzie miał moc prawną. Dlatego funkcja notariusza jest tak potrzebna – doceni to każdy, kto po raz pierwszy będzie miał styczność z tym specjalistą.

Artykuł przygotowany we współpracy z http://notariuszwinter.pl

Podobne wpisy:
Obecnie wiele osób pracuje w branżach, gdzie wymaga się odpowiedniego, eleganckiego stroju. Musimy wyglądać jak
Aktualnie na rynku istnieje wiele firm takich jak drukarnia etykiet samoprzylepnych zajmujących się tworzeniem ciekawych
Wielu początkujących przedsiębiorców stara się na starcie swojego biznesu maksymalnie ciąć koszty. Stosunkowo często cięcia
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *