Cięcie plazmowe to jeden ze sposobów obróbki metali stosowany w przedsiębiorstwach. Polega on na topieniu materiału oraz wyrzucaniu go ze szczeliny cięcia poprzez skoncentrowany plazmowy łuk elektryczny o odpowiedniej energii kinetycznej. Jak w przypadku wielu innych tego rodzaju prac, również i tutaj potrzebny jest odpowiedni sprzęt, który zapewni nie tylko efektywne wykonanie zadanie, ale także zapewni bezpieczeństwo łatwość obsługi pracownikom. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę kupując tego typu urządzenie.

Czym można wykonać cięcie plazmowe?

Najważniejszym i wręcz niezbędnym urządzeniem potrzebnym do wykonania cięcia plazmowego jest przecinarka plazmowa. Źródłem prądu w tego typu narzędziach są najczęściej inwertory oraz prostowniki tyrystorowe. Do samego cięcia, wykorzystywany jest przez nie wyłącznie prąd DC o ujemnej biegunowości. Podstawą skutecznego i precyzyjnego wykonania cięcia jest wysoka temperatura oraz znaczna prędkość strumienia plazmy, dzięki czemu jest możliwe jednoczesne topienie i wydmuchiwanie materiału ze szczeliny cięcia. Odpowiednio dobrana przecinarka plazmowa powinna być lekka i posiadać optymalnie dopasowane gabaryty, tak, aby przy jej użyciu zachować maksymalny poziom bezpieczeństwa i komfortu użytkowania.

Jakie cechy powinna posiadać idealna przecinarka?

Najważniejsze jest, aby przecinarka plazmowa była dopasowana do naszych potrzeb, dlatego przed zakupem warto określić rodzaj i grubość materiału, który będziemy przecinać. Parametrem, na który warto zwrócić zatem uwagę, jest maksymalna grubość cięcia. Ważna jest również wydajność urządzenia, która w tym przypadku jest określana przez jego prędkość cięcia. W tym względzie rządzi zasada, że im większa prędkość cięcia, tym wydajniejsza przecinarka. Kolejnym ważnym parametrem jest amperaż, który jest podstawowym wyznacznikiem mocy, wydajności i maksymalnej grubości obrabianych materiałów. Prądy cięcia  przypadku tego rodzaju przecinarek mieszczą się w granicach pomiędzy 5 a 160 A. Większość urządzeń jest również wyposażona w możliwość regulacji prądu cięcia, co dodatkowo zwiększa komfort pracy. Bardzo ważnym aspektem jest również chłodzenie uchwytu. W większości urządzeń tego typu, uchwyt jest chłodzony dzięki sprzężonemu powietrzu z kompresora. W przypadku, kiedy przecinarka plazmowa osiąga większe, przemysłowe rozmiary, chłodzenie dokonuje się dzięki cieczy schładzanej za pomocą wbudowanej chłodnicy. Aby zatem zakupić sprzęt, który będzie idealnie odpowiadał naszym oczekiwaniom, ale jednocześnie będzie bezpieczny i wygodny w użytkowaniu, warto najpierw przejrzeć kilka opisów dostępnych w internecie lub zapytać o poradę specjalistów w tej dziedzinie. Można sprawdzić tutaj https://www.weldcut.pl/pol_m_Przecinarki-i-czesci_Przecinarka-plazmowa-207.html