Samodzielne dobieranie podzespołów do komputera pozwala na zoptymalizowanie kosztów względem jego wydajności. Możemy wybrać idealną konfigurację maksymalnie wykorzystując dostępny budżet, biorąc jednocześnie pod uwagę przyszłe ulepszenia sprzętu. Jeśli nie mamy potrzebnej do tego wiedzy, warto skorzystać z pomocy fachowców lub zainwestować w gotowe zestawy komputerowe, w których możemy przebierać do woli w zależności od ceny i preferowanych podzespołów.

Procesor to serce komputera

Na rynku dostępna jest mnóstwo procesorów, ale cały wybór ogranicza się do odwiecznej batalii Intela i AMD. W tej chwili na rynku królują 8-śmio rdzeniowe i 6-rdzeniowe, a wybór idealnego zależy od tego, jakie zastosowanie dla niego szykujemy. Jeżeli składamy zestaw typowo gamingowy, komputer służy nam do rozrywki albo pracy, ale jednocześnie lubimy wysoką wydajność i zależy nam na tym, by komfortowo odpalać najnowsze gry, warto rozważyć zakup Intela z serii i7 lub nawet i9. Jeśli jednak szukamy procesora, który pracuje wielowątkowo, lepiej postawić na Ryzena z serii 7 lub 9. W testach gier wypadają one nieco gorzej, natomiast odnajdą się dużo lepiej w zastosowaniach profesjonalnych. Lepiej sprawdzą się przy czynnościach takich jak np. montowanie filmów, streamowanie czy renderowanie.

Procesor graficzny – ładne widoki kosztują

Tak jak mieszkania czy pokoje hotelowe z ładnymi widokami kosztują więcej, tak i karta graficzna jest wciąż najdroższym elementem w trakcie budowania swojego komputera stacjonarnego. Te najdroższe pozwalają nie tylko na wyświetlanie gier w jakości full HD, ale czasem również i 4K. To ona przelicza wszystko to, co wyświetla nam się na ekranie, a bez dobrego GPU możemy zapomnieć o wysokich detalach tekstur czy antyaliasingu i wygładzaniu krawędzi. Wciąż pojawiają się nowe technologie, które mają przybliżyć świat wirtualny temu prawdziwemu. Nvidia Hair Works czy wchodzący właśnie na rynek Ray-Tracing, czyli technologia dynamicznego oświetlenia, to bardzo wymagające procesy, które udźwigną tylko najpotężniejsze karty graficzne. Warto doinwestować w lepszą kartę graficzną oszczędzając na podzespołach, które można dołożyć później. Jeżeli jednak idzie nowa generacja GPU u jednego z wiodących producentów to zastanów się, czy nie lepiej poczekać i zobaczyć co będą miały do zaoferowania nowe serie.

Pozostałe podzespoły

Już za nami kilka tysięcy wydanych złotych, a przed nami jeszcze płyta główna, zasilacz, chłodzenie, RAM i dysk HDD lub droższy, ale jednocześnie szybszy SSD. Tutaj mamy możliwość przycięcia kosztów. Możemy kupić mniej pamięci RAM (8GB wystarczy, chociaż powoli standardem staje się już 16GB), później dokupując dodatkowe kości, możemy też wybrać mniejszy dysk 255GB zamiast terabajtowego. Są to elementy, które możemy dodać nieco później. To o czym warto pomyśleć na samym początku to… Obudowa. Ten często pomijany element jest niezwykle ważny, a jego zbagatelizowanie kończy się później brakiem miejsca, słabą wentylacją, a czasami nawet koniecznością jej wymiany. Pamiętaj, aby na początku ustalić przeznaczenie komputera. Jeśli potrzebujesz potężnej maszyny do grania, podejdź do tego z głową. Najpierw możesz kupić elementy, które nie przedawnią się tak szybko. Dobierz odpowiednią obudowę, kup RAM i mocny zasilacz. Na koniec zostaw sobie decyzję o procesorze i dopasowanej do niego płycie głównej oraz karcie graficznej. W ten sposób nie narazisz się na jednorazowy wydatek rzędy kilku tysięcy złotych, ale uzbierasz potrzebne elementy do komputera marzeń.