DIY (Do It Yourself) wtargnęło szturmem do wielu polskich domów. Niemal każdy chce mieć coś zrobionego własnymi rękami. Oprócz satysfakcji jaką daje nam zrobienie czegoś z niczego, możemy pochwalić się w towarzystwie super dodatkiem. Ale by wymyślony przez nas projekt urzeczywistnić potrzebujemy do tego materiałów. Jednym z takich przydatnych gadżetów, a w niektórych przypadkach, niezbędnym, jest klej.

Zrób to sam - ale co?

DIY zakłada robienie czegoś z niczego, naprawę, przerobienie, nadanie przedmiotom nowego życia. Bardzo fajnie wpisuje się to w nurt less waste, który polega ogólnie mówiąc na niemarnowaniu. By zabrać się za zrobienie czegoś samemu, musimy przede wszystkim skonkretyzować co. Ważne będą też materiały, które będą do tego potrzebne. Część z potrzebnych elementów znajdziemy w większości domów, ale niektóre rodzaje hobby wymagają specjalnych preparatów czy narzędzi, bez których stworzenie wymarzonego produktu staje się utrudnione lub niemożliwe. Istnieje wiele rodzajów rękodzieła. Poczynając od decoupage (technika, która wykorzystuje serwetki do ozdabiania przedmiotów), tworzenia biżuterii, scrapbooking i quilling (tworzenie kartek i innych artykułów z papieru i tektury), metoda karczochowa, szydełkowanie, robienie na drutach, sutasz, filcowanie, bibułkarstwo. Każda z tych technik jest oryginalna i potrzebne są do nich przeróżne materiały, ale łączy je zdecydowanie jeden - klej.

Jaki klej do rękodzieła będzie najlepszy?

Każda z technik rękodzielniczych ma swoje wymogi. Wybór kleju będzie uzależniony od rodzaju powierzchni i materiału, którą chcemy połączyć. Na rynku znajdziemy wiele klejów specjalistycznych, ale dwa z nich są najbardziej popularne i wszechstronne: klej na gorąco i klej Magic.

Klej na gorąco przydaje się przy szybkich naprawach lub gdy chcemy połączyć bardzo szybko dwa przedmioty, sklei papier, plastik, ceramikę, drewno. Niestety klej na gorąco lubi zostawiać ciągnące się nitki do utrudnia sklejenie małych elementów i nieco przeszkadza w precyzyjnej pracy. Nie mniej jednak ogromny plus za szybkość zastygania i trwałość. Pistolet (czyli aplikator) nagrzewa się do wysokiej temperatury, która musi stopić podłużne wkłady, dlatego nie mogą tego robić dzieci, ewentualnie pod opieką dorosłych.

Klej Magic to drugi typ. Jest to biały klej introligatorski, który po wyschnięciu staje się przezroczysty, praktycznie niewidoczny i elastyczny. Dostępna jest wersja z aplikatorem do drobiazgowych zajęć i tubka z normalnym otworem do dużych powierzchni. Klej łączy grzbiety książek, tkaninę, papier, drewno, korek, porcelanę, styropian, beton, folię aluminiową (oraz kombinacje tych tworzyw). Łatwo pracuje się z nim, nie zastyga od razu, więc świetnie sprawdzi się na zajęciach z dziećmi. Można go znaleźć tutaj https://www.fantasyscrap.pl/pol_m_Klej-Magic-2003.html. Klej to spoiwo, bez którego rękodzieło praktycznie nie istnieje, ważne jest, by spełniał swoje zadanie - łączył trwale i był niezauważalny czyli idealny, by skończone dzieło cieszyło wytwórcę.