Linktrader – Świat oczyma geeków

Nowinki technolgiczne i Internet

Lekka i podręczna waga

Wędkarze wybierający się na połów często zabierają ze sobą wagę sprężynową. To niewielkie urządzenie pozwala im szybko ocenić wagę i wiek schwytanej ryby. Dzięki temu wiedzą, czy mogą dany okaz zatrzymać, czy wrzucić z powrotem do wody, aby mógł podrosnąć. Ta mała i podręczna waga to najczęstszy sposób zastosowania dla dynamometru.

ważenie rybDynamometry to inaczej siłomierze, czyli instrumenty służące do pomiaru siły działającej w danym układzie na ciała. Najprostszy siłomierz składa się z tulei i sprężyny wyposażonej w dwa zaczepy. Pomiary sił wykonuje się w różnych okolicznościach, głównie w warunkach przemysłowych i laboratoryjnych, a zatem wszędzie tam, gdzie potrzebne jest dokładne określenie z jaką siłą następuje łamanie, rozciąganie, ściskanie, pchanie, rozrywanie lub zerwanie badanego materiału. Można przyjąć, że nie ma takiej dziedziny przemysłu, w którym nie dokonuje się tego typu pomiarów. Oprócz tego możemy spotkać się z tym w sporcie, w budownictwie, przemyśle motoryzacyjnym, meblowym, spożywczym, w medycynie itd.

Nowoczesne siłomierze zamiast tradycyjnej sprężyny posiadają bardzo wrażliwe czujniki siły. W takich modelach wskazówka została zastąpiona wyświetlaczem elektronicznym. Siłomierze zbudowane na tej zasadzie potrafią dokonywać nawet kilka tysięcy pomiarów w ciągu jednej sekundy i umożliwiają przedstawienie otrzymanych wyników w formie cyfrowej oraz graficznej. To jednak nie koniec ich możliwości – rozwój technologii sprawił, że te niewielkie mierniki pozwalają na przesłanie danych bezpośrednio do komputera lub zapisanie na nośniku pamięci. Siłomierz, który posiada podziałkę w skali SI jest zwany niutometrem. Oznacza to, że aparat posiada wbudowany układ pomiarowy (elektroniczny) oraz zaczep zintegrowany z obudową. Urządzenie pozwala na prowadzenie pomiarów do 1000 N. powyżej tej liczby wymagany jest zewnętrzny czujnik siły. Zdecydowana większość dynamometrów potrafi podawać wyniki również w innych jednostkach, co znacznie ułatwia interpretację otrzymanych danych.

Podobne wpisy:
Dobre nagłośnienie to istotna kwestia. Nieważne, czy chodzi o sprzęt w mieszkaniu prywatnym, klubie czy
Stając przed wyborem kolejnego monitora ma się do dyspozycji ogromną bazę produktów. Nadal obowiązuje jednak
Jeżeli szukamy dobrej jakości komputerów przenośnych, nie jesteśmy skazani na zakup nowego egzemplarza prosto ze
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *