Definicje słownikowe określają medytację jako zagłębianie się w myślach, zamyślanie się, rozpamiętywanie, rozważanie, namyślanie się lub jako czas przeznaczony na modlitwy i rozmyślania religijne albo drukowany zbiór takich rozmyślań. Ale tak prościej mówiąc w medytacji chodzi o zrelaksowanie umysłu, skupianie uwagi i osiąganie jakiegoś celu. Aby uzyskać pożądany stan koncentracji musimy unikać rozproszenia. Miejsce w którym medytujemy powinno być przyjazne. Ogień zawsze uspokaja, a więc warto postawić w pokoju do medytacji świece w szkle. Płomień nie będzie nas raził, a jego światło delikatnie otuli nasz umysł.

Jak przygotować miejsce do medytacji?

Prostota i minimalizm pasują do konwencji medytacji. Nie trzeba wydawać majątku aby stworzyć miejsce odpowiednie do pracy nad umysłem. Chcemy się wyciszyć, uspokoić gonitwę myśli, a więc należy wyłączyć wszystkie sprzęty typu telewizor czy radio. Aby nasz wzrok nie zawieszał się na przedmiotach, zaleca się proste meble i ozdoby. Wokół siebie można zgromadzić przedmioty, które są dla nas ważne. Tworzy to tzw. scenę dla medytacji. Mogą to być np. zdjęcia lub inne rzeczy kształtujące przestrzeń podpierającą i odzwierciedlającą tę, którą w sobie rozwijasz. Na prostym stoliku zawsze warto postawić świece w szkle.

Jakie indywidualne cechy może mieć przestrzeń do medytacji?

Wspólne cechy przestrzeni medytacyjnych są oczywiste, gdyż zasady tworzenia przyjaznych miejsc są proste i niezmienne. Ale każdy może wprowadzić swoje szczególne elementy, ważne akurat dla niego, dające pozytywną energię i wywołujące pozytywne wibracje. W trakcie praktykowania medytacji i nabywania doświadczenia, każdy sam dochodzi do tego, które rzeczy mu pomagają, a które rozpraszają. Może pomóc nawet wygodne krzesło lub poduszka, a zbyt ostre światło będzie przeszkadzało. Wtedy świece w szkle są elementem pożądanym, ale reszta dekoracji naszego sanktuarium zależy od naszych wewnętrznych odczuć. Każdy człowiek jest inny i musi wsłuchać się w siebie.

Stałe elementy mające wpływ na jakość medytacji.

Podobno sztuką jest umiejętność wyciszenia się w tłumie, ale aby do takiego poziomu dojść potrzeba wielu ćwiczeń. Im przyjaźniejsza przestrzeń do ćwiczeń tym może uda nam się łatwiej zgłębić swój umysł i go wyciszyć. Są pewne elementy przestrzeni, które zawsze wpływają na nasze odczucia, gdy tam przebywamy. To zapewne barwy, które mogą uspakajać lub wręcz odwrotnie, zapachy, temperatura powietrza czy natężenie światła, gdy zapalimy świece w szkle.Warto stworzyć swoje unikalne wnętrze, a medytacja będzie jeszcze bardziej przyjemnym doznaniem.