Pod koniec 2018 roku T-mobile uruchomiło pierwszą w Polsce mobilną sieć piątej generacji. Początkowo jej zasięgiem objęta została wyłącznie Warszawa, lecz z biegiem czasu T-mobile zgodnie z obietnicą poszerza zakres jej działania.

Czym jest sieć 5G?

Technologia mobilna piątej generacji to następca dotychczas królującej w Polsce sieci 4G. Technologia 5G to standard systemu, który musi spełniać warunki Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. Kluczowe wymagania tego związku dla sieci 5G to przede wszystkim:

  • przepływność do 20 Gb na sekundę w łączu do terminala i przepływność do 10 Gb na sekundę w łączu do sieci
  • opóźnienia na poziomie 4 ms dla zastosowań eMBB (dostępie wysokich prędkości) i 1 ms dla zastosowań URLLC (zastosowania wymagające bardzo niskich opóźnień).

Pierwsza sieć 5G działająca w czasie rzeczywistym uruchomiona została w 2017 roku, zaś jej testy dotyczyły Tallina i Sztokholmu. W 2019 roku sieć 5G wciąż przechodzi przekształcenia i zdaniem ekspertów poziom rozwoju bardzo istotny dla rynku telekomunikacyjnego osiągnie mniej więcej za 6-8 lat.

Czym jest 5G dla indywidualnego odbiorcy?

5G to dla nas wszystkich przede wszystkim szansa na poprawę jakości życia. I nie chodzi tu tylko o standard połączeń czy szybkość dostępu do danych, ale tak ważne dla naszego życia elementy jak monitoring stanu zdrowia, a w przyszłości także możliwość przeprowadzania operacji na odległość. Oznaczać to może, że służba zdrowia, na którą przecież wszyscy narzekamy, w końcu poszerzy dostępność także w regionach, gdzie kontakt z lekarzem specjalistą jest na razie niemożliwy lub mocno utrudniony. Dla większości z nas zalety sieci 5G to przede wszystkim nowe możliwości w zakresie rozrywki, a co za tym idzie interakcja, możliwość grania on-line z wykluczeniem jakiegokolwiek opóźnienia, a także rozwiązanie z zakresu wirtualnej rzeczywistości. Warto dodać, że sieć 5G przysłuży się także do tego, by nasze miasta były bardziej smart. Będzie to możliwe m.in. za pośrednictwem sieci miniaturowych czujników wbudowanych w różne elementy miejskiej infrastruktury. Dzięki szybkiemu obiegowi danych i wymianie informacji już w domu będziemy wiedzieć czy warto wybierać się na zakupy do pobliskiego hipermarketu czy może liczba wolnych miejsc parkingowych jest tak niewielka, że lepiej poczekać z wyjazdem kilkanaście minut.