Technika rozwija się obecnie w bardzo szybkim tempie, a widać to w niemal każdej dziedzinie. Producenci szukają nowych rozwiązań i zawsze pragną być o krok przed swoją konkurencją. W nowoczesnych modelach spawarek tradycyjne źródła transformatorowe zastępuje się spawarkami inwertorowymi. Oba źródła różnią się między sobą dość znacząco. W dużym skrócie- sporych rozmiarów transformator, który czerpie energię z sieci jest zastąpiony małym transformatorem wyposażonym w płytkę z elektroniką. Zastosowanie płytki w spawarce inwertorowej sprawia, że transformator daje taki sam prąd, jak jego duży odpowiednik. Dzięki temu producenci urządzeń są w stanie stworzyć sprzęt stosunkowo lekki i łatwy do przenoszenia. Z lekkich spawarek można korzystać w różnych pozycjach, sprawdzają się także przy spawaniu różnego rodzaju metali, żeliwa, stali, a nawet aluminium. Co ciekawe, spawarka inwertorowa potrafi łączyć ze sobą niezbyt grube materiały, co jest raczej niemożliwe w przypadku innych modeli.

Bardzo dużym plusem spawarek inwertorowych jest ich energooszczędność. Można je bez problemu podłączać do zwykłych gniazdek o mocy 230V, w sieci jednofazowej. Fachowcy cenią te urządzenia zwłaszcza za możliwość pracy na stumetrowym przedłużaczu (przy podłączeniu do profesjonalnego źródła prądu). Zaawansowane urządzenia o pomniejszonych gabarytach często bywają delikatniejsze od swoich poprzedników i tak też jest w tym przypadku. Podczas pracy i przenoszenia sprzętu należy unikać uszkodzeń zewnętrznych, które mogą mieć jakikolwiek wpływ na funkcjonowanie elektroniki.

Pocieszeniem jest fakt, ze dobrze wykonana spawarka inwertorowa nie ulega zbyt często awariom, choć jej naprawa przekracza możliwości przeciętnego elektryka. W takim wypadku niezbędne będzie skorzystanie z usług wykwalifikowanego serwisu, który specjalizuje się w naprawach zaawansowanego sprzętu. Niewielkim minusem urządzenia jest jego wysoka cena, jednak biorąc pod uwagę jego energooszczędność, w rezultacie jest tańszy w eksploatacji.