Linktrader – Świat oczyma geeków

Nowinki technolgiczne i Internet

Plusy i minusy ogrzewania podłogowego

ogrzewanie podłogowe

W obecnych czasach estetyczny, ekologiczny i oszczędzający energię dom zbudowany jest zazwyczaj z lekkich i bardzo trwałych materiałów. Cechuje się świetną izolacją termiczną, wyposażony jest w szczelne okna i sterowaną wentylację. Nie może również zabraknąć w nim nowoczesnego systemu ogrzewania, bazującego na nowoczesnych kotłach, pompach ciepła albo nawet energii słonecznej. W Polsce tego typu ogrzewanie wciąż postrzegane jest jako luksus, ale powoli staje się coraz popularniejsze.

Zastosowanie takich nowoczesnych źródeł ciepła mijało by się częściowo z celem, gdyby nie używać jednocześnie równie nowoczesnych przekaźników ciepła. Do takich zdecydowanie możemy zaliczyć ogrzewanie podłogowe – elektryczne albo wodne. W Polsce tego typu ogrzewanie wciąż postrzegane jest jako luksus, ale powoli staje się coraz popularniejsze.To doskonałe rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, choć i w mieszkaniach można je z powodzeniem stosować. I nic dziwnego, bo fachowo dobrany i zainstalowany system zapewnia domownikom szereg zalet, od czysto ekonomicznych aż po zdrowotne.

Jakie zalety ma taki system?

Przede wszystkim – ogrzewanie podłogowe okazuje się dużo tańsze w eksploatacji, według niektórych badań nawet o 30% w stosunku do instalacji tradycyjnej. Wynika to z tego, że podłoga jest o wiele większą powierzchnią grzewczą niż wszystkie kaloryfery i grzejniki razem wzięte. W celu ogrzania pomieszczenia, kaloryfery trzeba rozgrzać do temperatury 60-70 stopni, natomiast w przypadku podłogi wystarczy zaledwie około 23 stopni – oszczędność energii jest więc znacząca. Dodatkowo dochodzi tutaj jeszcze efekt komfortu cieplnego – mając styczność z ciepłą podłogą człowiek szybciej zaczyna odczuwać ciepło, przez co zużywa mniej energii na grzanie. Według uśrednionych badań, do uczucia komfortu potrzeba nawet o dwa stopnie mniej. Stąd też takie ogrzewanie nazywa się niskotemperaturowym.

Kolejną zaletę ogrzewania podłogowego docenią zapewne alergicy i osoby wrażliwe na gwałtowne wahania temperatury. Cechami szczególnymi ogrzewania niskopodłogowego są bowiem zmniejszanie cyrkulacji kurzu w mieszkaniu, nie wysuszanie powietrza oraz łatwość w utrzymaniu stałej temperatury średniej. Jako ostatnią zaletę można wymienić brak konieczności instalacji tych wszystkich rur, grzejników i kaloryferów, co ma wpływ na estetykę pomieszczeń i liczbę możliwości ich zagospodarowania.

Teraz pora na wady

Rzecz jasna, nie ma rzeczy idealnych – i ta zasada nie omija podłogowych instalacji grzewczych. Najważniejszym minusem będzie tutaj cena, choć w przypadku zakładania ogrzewania w dopiero budowanym domu różnica względem tradycyjnych rozwiązań nie jest tak wielka. Koszty rozdmuchuje konieczność rwania podłogi i przeprowadzania generalnego remontu w użytkowanych już lokalach. Zastanawiając się jednak nad wyborem sposobu ogrzewania, trzeba wziąć pod uwagę, że to podłogowe jest przecież tańsze w eksploatacji. Prawdą jest jednak także to, że w wyniku awarii, koszty naprawy będą wyższe w przypadku ogrzewania podłogowego.

Pozostałe minusy nie są już tak poważne. Zastosowanie tego typu ogrzewania narzuca nam pewne ograniczenia w doborze materiału, z którego budujemy podłogę – musi oczywiście dobrze przewodzić ciepło. Ponadto należy raczej wstrzymać się przed inwestycją w większe dywany i wykładziny podłogowe, ponieważ będą zatrzymywać cenne ciepło. Wreszcie trzeba pilnie dobierać odpowiednie meble – muszą stykać się z podłogą jak najmniejszą powierzchnią, więc wskazane są te z nóżkami.

Podobne wpisy:
Globalizacja i postęp technologiczny sprawiają, że trzeba na bieżąco zapoznawać się z aktualnymi trendami dotyczącymi
Mini komputery to urządzenia małe, kompaktowe, niezabierające dużo miejsca, a przy tym mobilne, wydajne i
Jak wszyscy wiemy, Xiaomi osiągnęła sukces na rynku stosunkowo szybko, dzielnie stawiając czoła bardzo silnej
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów
Tagi: