Linktrader – Świat oczyma geeków

Nowinki technolgiczne i Internet

Plusy i minusy ogrzewania podłogowego

ogrzewanie podłogowe

W obecnych czasach estetyczny, ekologiczny i oszczędzający energię dom zbudowany jest zazwyczaj z lekkich i bardzo trwałych materiałów. Cechuje się świetną izolacją termiczną, wyposażony jest w szczelne okna i sterowaną wentylację. Nie może również zabraknąć w nim nowoczesnego systemu ogrzewania, bazującego na nowoczesnych kotłach, pompach ciepła albo nawet energii słonecznej. W Polsce tego typu ogrzewanie wciąż postrzegane jest jako luksus, ale powoli staje się coraz popularniejsze.

Zastosowanie takich nowoczesnych źródeł ciepła mijało by się częściowo z celem, gdyby nie używać jednocześnie równie nowoczesnych przekaźników ciepła. Do takich zdecydowanie możemy zaliczyć ogrzewanie podłogowe – elektryczne albo wodne. W Polsce tego typu ogrzewanie wciąż postrzegane jest jako luksus, ale powoli staje się coraz popularniejsze.To doskonałe rozwiązanie dla domów jednorodzinnych, choć i w mieszkaniach można je z powodzeniem stosować. I nic dziwnego, bo fachowo dobrany i zainstalowany system zapewnia domownikom szereg zalet, od czysto ekonomicznych aż po zdrowotne.

Jakie zalety ma taki system?

Przede wszystkim – ogrzewanie podłogowe okazuje się dużo tańsze w eksploatacji, według niektórych badań nawet o 30% w stosunku do instalacji tradycyjnej. Wynika to z tego, że podłoga jest o wiele większą powierzchnią grzewczą niż wszystkie kaloryfery i grzejniki razem wzięte. W celu ogrzania pomieszczenia, kaloryfery trzeba rozgrzać do temperatury 60-70 stopni, natomiast w przypadku podłogi wystarczy zaledwie około 23 stopni – oszczędność energii jest więc znacząca. Dodatkowo dochodzi tutaj jeszcze efekt komfortu cieplnego – mając styczność z ciepłą podłogą człowiek szybciej zaczyna odczuwać ciepło, przez co zużywa mniej energii na grzanie. Według uśrednionych badań, do uczucia komfortu potrzeba nawet o dwa stopnie mniej. Stąd też takie ogrzewanie nazywa się niskotemperaturowym.

Kolejną zaletę ogrzewania podłogowego docenią zapewne alergicy i osoby wrażliwe na gwałtowne wahania temperatury. Cechami szczególnymi ogrzewania niskopodłogowego są bowiem zmniejszanie cyrkulacji kurzu w mieszkaniu, nie wysuszanie powietrza oraz łatwość w utrzymaniu stałej temperatury średniej. Jako ostatnią zaletę można wymienić brak konieczności instalacji tych wszystkich rur, grzejników i kaloryferów, co ma wpływ na estetykę pomieszczeń i liczbę możliwości ich zagospodarowania.

Teraz pora na wady

Rzecz jasna, nie ma rzeczy idealnych – i ta zasada nie omija podłogowych instalacji grzewczych. Najważniejszym minusem będzie tutaj cena, choć w przypadku zakładania ogrzewania w dopiero budowanym domu różnica względem tradycyjnych rozwiązań nie jest tak wielka. Koszty rozdmuchuje konieczność rwania podłogi i przeprowadzania generalnego remontu w użytkowanych już lokalach. Zastanawiając się jednak nad wyborem sposobu ogrzewania, trzeba wziąć pod uwagę, że to podłogowe jest przecież tańsze w eksploatacji. Prawdą jest jednak także to, że w wyniku awarii, koszty naprawy będą wyższe w przypadku ogrzewania podłogowego.

Pozostałe minusy nie są już tak poważne. Zastosowanie tego typu ogrzewania narzuca nam pewne ograniczenia w doborze materiału, z którego budujemy podłogę – musi oczywiście dobrze przewodzić ciepło. Ponadto należy raczej wstrzymać się przed inwestycją w większe dywany i wykładziny podłogowe, ponieważ będą zatrzymywać cenne ciepło. Wreszcie trzeba pilnie dobierać odpowiednie meble – muszą stykać się z podłogą jak najmniejszą powierzchnią, więc wskazane są te z nóżkami.

Podobne wpisy:
Telefony chińskiej marki Huawei stawiane są obecnie na równi z topowymi modelami Samsunga czy LG
Dla mężczyzn samochód to podobno druga, największa po kobiecie miłość. Czyżby? Chciałoby się zapytać zwolenników
Nowoczesne technologie to nieodłączny element dynamicznie rozwijających się gospodarek współczesnego świata. Bez udziału zaawansowanego technologicznie
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów
Tagi: