Linktrader – Świat oczyma geeków

Nowinki technolgiczne i Internet

Różne rodzaje klawiatur

Klawiatury komputerowe (i nie tylko) stały się naturalnym elementem naszego życia i dziś już nawet najmniejsze dzieci mają z nim styczność. Mało kto zastanawia się, jak wyglądała ewolucja tego narzędzia – zmiany bowiem następują szybko, ale dość niezauważalnie, w pewnym sensie obok nas. Dlatego rzućmy krótko okiem i sprawdźmy kilka informacji na temat tego fascynującego i niezbędnego urządzenia. Klawiatury dzielą się na kilka gatunków, zależnie od sposobu, w jaki są skonstruowane i jaka jest ich podstawowa zasada działania. Jakie konstrukcje wyróżniamy?

Mamy przede wszystkim klawiatury mechaniczne, które – rzecz jasna – chronologicznie są najstarsze. Ruch klawisza odbywa się za pomocą przemyślanego systemu dźwigni i cięgien i wykonuje bezpośrednio czynność, do którego został powołany – czyli „ręcznie” uruchamia na przykład młoteczek wystukujący na papierze dany znak.

Dalej mamy obecnie najpopularniejsze klawiatury, tak zwane stykowe – w tej konstrukcji wciśnięcie klawisza nie powoduje reakcji fizycznej, ale zwarcie lub rozwarcie w układzie elektronicznym, co powoduje z kolei wysłanie komunikatu o odpowiedniej treści. Najczęściej osiąga się to poprzez zastosowanie gumy przewodzącej, która docisnięta do obwodu drukowanego znacznie zmniejsza w nim napięcie i w ten sposób generuje odpowiedni sygnał dla urządzenia.

Klawiatury stykowe wydają się być właśnie wypierane przez wersje ekranowe, a głównie tą dotykową. Polega ona na tym, że na ekranie urządzenia wyświetlany zostaje dowolny układ klawiszy, a dotknięcie kazdego z nich generuje odpowiedni sygnał dla urządzenia (głównie sprowadzający się do wprowadzenia korespondującego z nim znaku, ale też nie zawsze – może bowiem uruchamiać od razu jakiś proces czy funkcję).

Najnowsze technologie pozwalają też na korzystanie z klawiatury optycznej – czyli wyświetlanej na dowolnej powierzchni. Jakkolwiek jest to rozwiązanie bardzo elastyczne, to na razie korzystanie z tego wynalazku nie jest komfortowe – bębnienie palcami o blat stołu szybko staje się męczące.

Podobne wpisy:
Dobre nagłośnienie to istotna kwestia. Nieważne, czy chodzi o sprzęt w mieszkaniu prywatnym, klubie czy
Stając przed wyborem kolejnego monitora ma się do dyspozycji ogromną bazę produktów. Nadal obowiązuje jednak
Jeżeli szukamy dobrej jakości komputerów przenośnych, nie jesteśmy skazani na zakup nowego egzemplarza prosto ze
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów
Tagi: