Czym jest agregat prądotwórczy?

Agregaty prądotwórcze, to urządzenia elektromechaniczne, których zadaniem jest konwersja energii mechanicznej na energię elektryczną. Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje agregatów - synchroniczny i asynchroniczny. W związku z tym, że w prądnicach asynchronicznych trudno jest nam kontrolować parametry prądu wyjściowego, z reguły w codziennej pracy wykorzystuje się prądnicę synchroniczną.

Budowa agregatu prądotwórczego

Agregaty prądotwórcze, składają się ze stojana, na którym nawinięte zostało uzwojenie. W zależności od tego, jak wiele uzwojeń znajduje się w cewkach, możemy mówić o agregatach jedno lub trójfazowych. Wewnątrz stojana, znajduje się tak zwany wirnik. Jest to element magnetyczny, na którym znajduje się uzwojenie. Do niego doprowadza się napięcie stałe, generujące stałe pole elektromagnetyczne.

Zasada działania agregatu prądotwórczego

Zasada działania prądnicy jest dosyć prosta. Wspomniany wirnik, obracając się, generuje w obwodzie stojana siłę elektromotoryczną (SEM). Na jakiej zasadzie? Wirnik, wytwarza co prawda stałe pole elektromagnetyczne, jednak gdy jest on w ruchu, jego wartość w wybranym miejscu stojana zmienia się. W ten sposób, otrzymujemy zmienny strumień magnetyczny, generujący powstanie w obwodzie stojana prądu elektrycznego. Ta sama zasada dotyczy agregatów prądotwórczych trójfazowych. Jednakże, że w związku z tym iż mamy w nich do czynienia z trzema osobnymi uzwojeniami, powstaje w ten sposób prąd którego wykresem są trzy sinusoidy, z których każda jest przesunięta względem kolejnej o 120 stopni.

Zasada działania agregatów prądotwórczych

Kilka ciekawych informacji o agregatach prądotwórczych

W agregatach prądotwórczych, zarówno jedno jak i trójfazowych, można bardzo łatwo regulować częstotliwość wyjściową. Choć większość z nich jest "ustawiona" na tradycyjne 50 Hz, to zmieniając prędkość obrotową można łatwo zmienić również częstotliwość. Niemniej, w użytku domowym z reguły nie wykorzystuje się prądu o częstotliwości innej niż 50 Hz.

Wspomnieliśmy na samym początku o agregatach asynchronicznych. Jak na razie, trwają nad nimi badania, mające przystosować je do "normalnej" pracy.

Agregaty prądotwórcze charakteryzują się również niewielką sprawnością, gdzieś na poziomie kilkunastu procent.

Domowy agregat prądotwórczy - jak wybrać?

Jeśli budujesz lub mieszkasz w domu z pewnością przyda Ci się agregat prądotwórczy. Przy rozpoczęciu budowy gdy czekamy na przyłączenie do sieci warto kupić takie urządzenie b nie spowalniać robót budowlanych. Gdy już zamieszkamy w domu jednorodzinnym mogą zdarzać się przerwy w dostawie prądu, które wynikają przede wszystkim z warunków pogodowych np. śnieżycy, burzy czy wichury. Naprawa sieci elektrycznej może trwać nawet kilka dni a większość urządzeń domowych obecnie jest zasilanych energią elektryczną więc warto przygotować się na taką sytuację. Tylko jaki agregat wybrać? Najekonomiczniejszym wyborem będzie zakup agregatu z silnikiem Diesla, który mało spala. Warty uwagi jest też fakt iż może on działać nawet kilka godzin bez przerw. Natomiast wybierając moc agregatu prądotwórczego musimy zastanowić się jakie urządzenie będziemy do niego podłączać. Moc agregatu zawsze musi być 20-30% większa niż urządzenie do niego podłączane. Jak zbudować magnetyczny generator prądu

Jak zbudować magnetyczny generator prądu - wskazówki dla majsterkowiczów

W domowych warunkach można samemu stworzyć magnetyczny generator prądu. Do tego wystarczą dwa magnesy, prostokątna ramka z drutu. Magnesy ustawia się do siebie przeciwległymi biegunami, między magnesami montuje się przewodnik w kształcie ramki z drutu podłączonej do źródła prądu poprzez pierścień ze stykami i ślizgające się szczotki. Przewodnik powinien być zawieszony a osi by móc się obracać. Magnesy dzięki wytwarzanemu polu magnetycznemu wprawiają w ruch ramkę, która obraca się w kółko wytwarzając energię. W internecie znajduje się mnóstwo filmów, gdzie przedstawiona jest konstrukcja takiego generatora, który np. powoduje świecenie się żarówek.