Rynek usług IT cały czas dynamicznie się rozwija. Zapotrzebowanie na programistów jest na tyle duże, że przekroczyło już dostępne na rynku zasoby. Obecnie to dobry pracownik może przebierać w ofertach pracodawców, nie odwrotnie. Wertując oferty pracy i widząc zarobki, jakie są oferowane łatwo do głowy przychodzi myśl "dlaczego nie poszedłem tą drogą?". Jeszcze nic straconego.

Co muszę zrobić, aby zostać programistą?

Pierwszą rzeczą, jaka przychodzi do głowy, są kilkuletnie studia, zajęcia, egzaminy i na końcu i dyplom uczelni. Jest to błędne myślenie. Najważniejsza jest wiedza i umiejętności, którymi się może dany pracownik wylegitymować. Pracodawca coraz rzadziej patrzy na dyplom, a skupia się na przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej, która pokaże, czy kandydat legitymuje się interesującymi go zdolnościami. Jak więc zdobyć wymagane zdolności? Przede wszystkim samodzielną pracą. Tutaj nie ma skrótów. Przeczytanie książki nie uczyni z nikogo programisty, tak samo jak napisanie jednego, prostego programu. Skąd wziąć wiedzę jak należy pisać programy? Z dokumentacji technicznej i z kursów programowania. Pierwsza metoda jest rozwiązaniem ostatecznym, ale nie optymalnym, z racji trudności w przyswojeniu znajdującej się tam wiedzy przez początkującego. Zamiast tego można sięgnąć po kurs programowania dla początkujących. Dzięki nim można się w przystępny sposób dowiedzieć, jak należy budować składnię programu, jak korzystać z gotowych bibliotek i rozwiązań, aby nie odkrywać niepotrzebnie koła na nowo. Dobrze skonstruowany program szkolenia będzie precyzyjnie prowadził użytkownika przez kolejne etapy, ucząc go po kolei przydatnych umiejętności i zapewniając wiedzę, jak je razem łączyć, aby tworzyć własne programy, rozwiązujące trapiące nas problemy. Taki kurs programowania polecany jest zarówno dla laików, pragnących rozpocząć swój kontakt z programowaniem, jak też i dla początkujących, którzy nie opanowali jeszcze danego języka programowania w odpowiednim stopniu.

Jestem już programistą, czy jest coś dla mnie?

Specyfika tego zawodu sprawia, że nie można zostawać w miejscu ani kurczowo trzymać się tylko jednej dziedziny, aby nie wypaść z obiegu. Dokształcanie się, śledzenie i poznawanie nowych wersji środowisk programowania jest chlebem powszednim każdego programisty. Jako pracownik z branży, powinieneś znać wartość swojego czasu. Ucząc się nowego rozwiązania możesz korzystać z dostępnej dokumentacji, przyswajając i ćwicząc nowo zdobytą wiedzę teoretyczną. Powinieneś już w przybliżeniu wiedzieć ile czasu zajmie takie rozwiązanie. Równie dobrze możesz skorzystać z kursu programowania przeznaczonego dla osoby z Twoim poziomem wiedzy. W ten sposób otrzymasz skumulowaną wiedzę w krótszym czasie. Dobrze przygotowany materiał zwróci uwagę na największe pułapki programowania w danym języku, jak również wskaże optymalne drogi postępowania.