Fajka wodna, bongo to najpopularniejsze akcesorium do palenia tytoniu i marihuany. Uważa się, że jest to najzdrowszy sposób na palenie tytoniu i ziół, gdyż dzięki filtracji wody szkodliwe substancje nie są wciągane do płuc. Badania pokazują, że taki sposób palenia – zwłaszcza tytoniu – zmniejsza możliwość zachorowania na nowotwór płuc, czy inne choroby związane z układem oddechowym.

Sposób palenia znany od stuleci

Sztuka palenia jest bardzo stara. Sięga starożytności, a może i czasów dalszych. Z badań archeologicznych wiemy na pewno, że bongo istniało już w czasach starożytnych, a te znaleziska pokazują, że były one wyglądem i sposobem działania zbliżone do współczesnych fajek wodnych. Fajki wodne, które odkryto w etiopskich jaskiniach, wykonane były z rogów zwierząt oraz ceramiki. Co jednak najważniejsze, fajki te miały układ chłodzący. Niewątpliwie największą zaletą bongo są jego filtrujące właściwości. Badania pokazują, że filtracja wody może być skutecznym sposobem zmniejszenia narażenia na rakotwórcze związki w dymie. Ponadto woda w bongo ochładza dym, który następnie jest wprowadzany do płuc, a to jest szczególnie ważne, jeśli podczas palenia chce się obejść bez podrażnienia dróg oddechowych. Marihuana, zwłaszcza ta ze związkami THC, posiada także związki toksyczne. Najwięcej ma ich jednak tytoń. Woda, która wspomaga filtrację dymu pozwala ja usunąć nawet w kilkudziesięciu procentach.

Jak palić z bonga i jakie są jego rodzaje?

Bongo jest bardzo łatwe w obsłudze. Wystarczy susz, niewielka ilość wody i przytykanie otworu fajki w odpowiednim momencie, tak by zbyt wcześnie nie wypuszczać dymu. Najpopularniejszymi bongo są te ze szkła, gdyż nie wchodzą z nim w negatywna reakcje, dzięki czemu otrzymujemy czysty smak. Szklane bongo są zresztą także najlepsze. Wiele osób podaje tylko ich jedną wadę – szkło można łatwo stłuc, a w przypadku fajki wodnej tego typu, może być jej po prostu żal, gdyż bardzo często posiadają one ładne, wymyślne kształty. Szklane bongo mają jednak zdecydowanie więcej plusów. Szkło nie nagrzewa się szybko, a nawet pomaga schłodzić wodę w nim się znajdujące. Szkło jest całkowicie naturalne i podczas palenia z takiego typu bonga nie wydobywają się z niego żadne, szkodliwe substancje. Ponadto szkło nie zmienia smaku palonego tytoniu czy suszu. Bongo jest jednak polecane bardziej wprawionym palaczom, gdyż jednorazowo pochłania się większą ilość dymu, który nowicjuszom mógłby zaszkodzić i wprawić w złe samopoczucie.