Szukając metalowego regału do zastosowań domowych lub warsztatowych możemy wybierać pomiędzy konstrukcjami dwóch typów. Pierwszy typ to regały wciskane. Drugi typ to regały skręcane. Oba rodzaje regałów magazynowych są powszechnie dostępne, z tym że w większości przypadków do zastosowań domowych i warsztatowych używa się regałów skręcanych, a do zastosowań profesjonalnych, regałów wciskanych o większej nośności.

Zastosowanie regałów skręcanych

W zależności od sposobu wykonania i rodzaju zastosowanych półek, regał magazynowy skręcany może mieć różną nośność. Im grubsze blachy zastosowane do wykonania ramy regału, tym większa stabilność całej konstrukcji i większy dopuszczalny udźwig na każdą półkę. Zasadniczo jednak regały skręcane mają nieco mniejszą nośność od regałów na wcisk, których konstrukcja jest bardziej stabilna i tym samym zdolna do przenoszenia większych obciążeń. W związku z tym, magazynowych regałów skręcanych używa się przede wszystkim jako elementów wyposażenia niewielkich magazynów, zapleczy sklepów, warsztatów, garaży czy piwnic. Do zastosowań profesjonalnych częściej wykorzystywane są regały na wcisk.

Cechy charakterystyczne regałów skręcanych

Podstawowym elementem wyróżniającym dla skręcanych regałów magazynowych jest perforowana powierzchnia ich ramy. Dzięki dużej ilości otworów, osoba kupująca regał może swobodnie ustalić wysokość, na jakiej zamocuje półki. Można również samodzielnie ustalić szerokość regału, a następnie dociąć półki do takiej szerokości. Niestety ma to również pewną wadę. Regał magazynowy skręcany, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest do samodzielnego skręcenia. Jeśli zrobimy to niechlujnie lub nieprawidłowo, regał nie będzie stabilny, a tym samym jego udźwig będzie znacznie mniejszy. Dlatego jeśli nie mamy narzędzi, czasu ani ochoty na samodzielne skręcenie regału, lepszym wyborem będzie gotowy regał na wcisk.

Niedrogi regał magazynowy skręcany to dobry wybór dla osób, które urządzają niewielki garaż czy piwnicę. Dla osób dysponujących większą przestrzenią, dobrą alternatywą dla regałów skręcanych będą regały na wcisk.