W czasach, kiedy to bardzo popularna stała się moda na produkty handmade, domowa produkcja wina nikogo nie dziwi. Do jego produkcji jest bowiem potrzebne tylko kilka składników takich jak owoce, cukier, woda oraz drożdże. Samodzielne wykonanie takiego trunku to nie tylko nagroda dla podniebienia, ale również oryginalny pomysł na prezent dla bliskiej osoby. Wino domowej roboty z powodzeniem zastąpić może sklepowe odpowiedniki, a przy większej wprawie jego smak będzie o niebo lepszy.

Jakich owoców warto użyć?

Bez wątpienia jednym z najpopularniejszych gatunków owoców do wyrobu wina są winogrona, zarówno białe, jak i czerwone. Nie trzeba się jednak ograniczać, bo wino można zrobić z wielu innych równie popularnych gatunków, na przykład wiśni, malin, gruszek, jabłek, porzeczek, aronii czy też śliwek. Najważniejszą kwestią jest zadbanie o jakość wykorzystywanych owoców. Należy pamiętać, aby wybierać te najświeższe i najbardziej dorodne sztuki. W innym przypadku wino straci na smaku i aromacie. Gdy fermentacji ulegną zgniłe lub robaczywe owoce zamiast pysznego i aromatycznego wina powstanie ocet. Co więcej, im więcej soku w owocach, tym lepiej. Mniej soczyste odmiany natomiast będą potrzebować dodatku wody z cukrem i kwasku cytrynowego.

Kilka słów o fermentacji

Drożdże winiarskie

są bardzo potrzebne do fermentacji, a zatem do przemiany moszczu w upragnione wino. Jest to więc niezwykle istotny składnik potrzebny do domowej produkcji. Dlaczego są tak ważne? Ich rola polega na wytwarzaniu enzymów, które rozkładają pochodzące z owoców cukry proste — glukozę i fruktozę na alkohol etylowy i dwutlenek węgla. W trwającym kilka etapów cyklu fermentacji powstają także inne związki — gliceryna, alkohole wyższe czy też estry, mające duży wpływ na charakter gotowego produktu. Na rynku znaleźć można wiele innych rodzajów drożdży, na przykład piekarskie lub gorzelnicze, jednak to właśnie drożdże winiarskie pozwalają uzyskać smaczne klarowne wino o pięknej barwie i wspaniałym aromacie.

Przydatne akcesoria

Wino domowe nastawia się w tak zwanym gąsiorze. Powinien on być zrobiony ze szkła ze względu na neutralność i łatwą dostępność tego materiału. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu butli o różnych pojemnościach. Kolejnym elementem jest rurka fermentacyjna odprowadzająca gazy, na której nie warto oszczędzać. To od niej bowiem w dużym stopniu zależy jakość trunku. Do gąsiora potrzebny będzie, najprostszy w montażu, korek gumowy. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w rurkę do ściągania alkoholu oraz w butelki, do których finalnie przelewane jest gotowe wino.