Schody nie od dziś kojarzą się z praktycznością. Pozwalają nam na stworzenie dogodnych dróg pomiędzy różnymi piętrami. Połączenie różnych poziomów domu, zakładu pracy czy biura będzie jeszcze prostsze i szybsze. Patenty na schody pozwalają na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy. W dodatku drewniane schody do samodzielnego montażu pozwalają początkującym majsterkowiczom na trening swoich umiejętności. Oto kilka zalet schodów typu "zrób to sam".

Różnorodne gatunki drewna

W celu posiadania własnoręcznie zamontowanych schodów w sklepach znajdziemy różnorodne gatunki drewna. Pośród różnych marek z powodzeniem możemy wybierać schody do samodzielnego montażu z dębu, buku, sosny czy jesionu. Nie brakuje także schodów z drewna egzotycznego. Szczególnie polecanym materiałem jest drewno liściaste. Oprócz drewna można zdecydować się inne tworzywa. Producenci w swoich ofertach posiadają schody do samodzielnego montażu z metalu.

Jak samodzielnie montować schody?Transport i montaż

W zależności od wyboru dostawcy, sklepu lub zakładu stolarskiego proces ten może się różnić. W przypadku zakupów w markecie budowlanym schody kupujemy paczkowane. W składzie opakowania mamy gotowe stopnie oraz specjalne śruby rozporowe. Dlatego, aby uniknąć nietrafionego zakupu schodów do samodzielnego montażu warto dokonać pomiaru pomieszczenia i dokładnie rozważyć zakupy. Na rynku nie brakuje producentów, którzy zamiast standardowej instrukcji obsługi w formie papierowej decydują się na formę elektroniczną. Za pomocą filmiku klienci uczą się samodzielnego montażu schodów we własnym domu.
Zakupy u stolarza pozwalają na uniknięcie wpadki związanej ze złym dokonaniem wymiarów. W warsztacie można zamówić schody dostosowane do własnego mieszkania pod kątem koloru, struktury oraz wyglądu śrub rozporowych. Indywidualne zamówienie kosztuje drożej niż gotowe schody z marketu. Dlatego wielu klientów decyduje się na gotowe rozwiązania ze sklepu.

Konstrukcja

Schody własnoręcznie montowane są konstrukcjami samonośnymi. Nie wymagają stworzenia odpowiedniej wylewki, jak to bywa w przypadku klatek schodowych z żelbetonu. Producenci pozwalają nam decydować pomiędzy schodami kręconymi a tradycyjnymi. Jeśli chodzi o szybkość oraz poziom –  samodzielny montaż schodów kręconych jest uważany za łatwiejszy. Jednak trzeba pamiętać, że są one dużo bardziej strome, a chodzenie po nich może wiązać się z pewnym dyskomfortem. Dlatego są polecane w pomieszczeniach mało uczęszczanych, takich jak strych lub spiżarnia. Schodów kręconych nie można dowolnie modyfikować pod względem ilości, kształtu czy skrętu stopni.