Samochody stały się integralną częścią naszego życia. Korzystamy z nich niemal każdego dnia, szybko transportując osoby i przedmioty z miejsca na miejsce. Dla wielu ludzi samochód jest niezbędny do pracy, innym samochody ratują życie – bo przecież taka jest rola karetek pogotowia. Istnieją jednak również grupy osób, dla których automobile są sposobem na relaks, przygodę i bezpieczną dawkę adrenaliny. Jedną z nich są wszelakiej maści rajdowcy, którzy oglądają lub biorą udział w wyścigach samochodowych. Drugą natomiast są miłośnicy jazdy terenowej, inaczej zwanej off-roadem. Jazda w trudnym terenie pojazdami z napędem na cztery koła stała się na tyle popularnym hobby, że w niejednym mieście powstał sklep 4x4, taki jak Rayo4x4.pl. W miejscach tych zebrano wszelkiej maści towary, które są niezbędne dla miłośników off-roadu. W sklepach tego typu bardzo często można również uzyskać porady dotyczące tego hobby lub dowiedzieć się, gdzie znajdują się ciekawe tory oraz szkoły jazdy terenowej.

Podstawowy sprzęt

Oczywiście do jazdy terenowej nie można wykorzystać dowolnego samochodu. Najlepsze są tak zwane 4x4, czyli pojazdy z napędem na cztery koła. Po zakupie lub wypożyczeniu odpowiedniego wozu trzeba również odwiedzić sklep 4x4, gdzie można zaopatrzyć się w odpowiednie opony oraz sprzęt niezbędny na trasie. Zakupy te trzeba dobrze przemyśleć, ponieważ kiedy będziemy już na szlaku, uzupełnienie ekwipunku może okazać się niezwykle czasochłonne lub wręcz niemożliwe. Dlatego lepiej dobrze się przygotować, żeby nie obudzić się później z ręką w przysłowiowym nocniku. W dobrej organizacji sprzętu podstawowego powinien doradzić personel sklepu. Co jest najbardziej niezbędne? Oprócz odpowiednich do warunków pogodowych i zastanego terenu opon, trzeba wymienić tutaj części zamienne do samochodu, apteczkę do pierwszej pomocy (najbardziej jej rozbudowaną wersję) oraz sprzęt do zdalnej komunikacji. Zapewniwszy sobie ten ekwipunek zwiększamy po prostu swoje bezpieczeństwo.

Pieszy rekonesans

Opuszczając sklep 4x4 i wybierając się na pierwszą wyprawę w trudny teren należy pamiętać o tym, jak ważny jest pieszy rekonesans. Chodzi o to, żeby przed próbą pokonania danej przeszkody, dokładnie ją sobie obejrzeć. Dobrze jest też ogólnie zbadać pobliski teren. Różne rodzaje podłoża mogą kryć bowiem różne typy niebezpieczeństw i dodatkowych przeszkód. Woda może być głębsza, niż się wydaje i kryć w sobie niebezpieczeństwa – od zatopionych skał i niebezpiecznych przedmiotów po grząskie i muliste dno.