Transport dużych maszyn to zawsze wielkie wyzwanie. Przykładem takiego urządzenia mogą być pojazdy stosowane w rolnictwie, chociażby kombajn. Jest to maszyna ważące nawet kilka ton, jednak rzadko kiedy zdolna przekraczać prędkość 25 km/h jadąc po drodze asfaltowej. Wobec powyższego trzeba jakoś taki sprzęt dowieźć do miejsca docelowego. Sprawdzamy w jaki sposób jest to wykonywane.
Przewóz maszyn rolniczych
Po pierwsze, nigdy nie przewozi się pojazdów takich jak kombajny gdy są one w pełni złożone. Najczęściej demontuje się tak wiele części, jak to tylko możliwa. Mowa o przednim zgarniaczu, rurze wylotowej, czasami nawet większej części kabiny. Ich ponowny montaż na miejscu nie sprawia znacznych problemów, za to czyni przewóz o wiele łatwiejszym. Transport kombajnów odbywa się na specjalnie przystosowanych do tego celu naczepach, które są podpinane do ciągnika siodłowego. Bywa, że są one zabudowane, jednak czasami są to typowe naczepy-lawety, dzięki czemu przewożony ładunek jest widoczny od zewnątrz. Zapewne osoby, które często jeżdżą w trasy, niejednokrotnie widziały przewożone w ten sposób maszyny rolnicze. Taki sposób transportu jest szybki, bezpieczny i tani. Może być bez problemy wykonywany nawet na bardzo duże odległości.
Zabezpieczenie ładunku
By mieć pewność, że zamówiony przez klienta kombajn dotrze na miejsce nieuszkodzony, należy odpowiednio zabezpieczyć go podczas transportu. Stosuje się w tym celu pasy transportowe oraz specjalne blokady na koła, które sztywno trzymają pojazd na pokładzie naczepy, nie pozwalając mu na najmniejszy ruch. Transport kombajnów wymaga także przewiezienia tych elementów, które zostały zdemontowane na czas transportu. Przewozi się razem z samą maszyną, w specjalnie wygospodarowanym do tego celu miejscu na naczepie. Elementy te również są zabezpieczone za pomocą specjalnych pasów, nie należy się więc martwić o żadne uszkodzenia. Gdy towar dotrze na miejsce, zdjęcie wszystkich zabezpieczeń przed rozładunkiem jest bardzo szybkie. Kombajn może zostać wyładowany bezpośrednio na terenie gospodarstwa klienta, bądź też - w przypadku utrudnionego dojazdu - w niedalekiej odległości. Wtedy sam pojazd zostaje przyholowany na miejsce, lub też może zostać uruchomiony i dojechać o własnych siłach ostatnie kilkadziesiąt lub kilkaset metrów. W podobny sposób jak transport kombajnów przewozi się także traktory, a także choćby sprzęt budowlany. Wykorzystywane są tutaj naczepy drogowe, na które ładuje się maszyny, dzięki czemu mogą one zostać przewiezione nawet na drugi koniec kontynentu bez najmniejszych problemów. Warto sprawdzić https://megatransporty.pl/oferta/transport-maszyn-rolniczych/transport-kombajnow/