W przypadku pamięci RAM w laptopach zazwyczaj mówi się już o mniejszych kościach, co jest oczywiste z racji miejsca w takim urządzeniu, jak komputer przenośny. Jeżeli chodzi jedynie o korzystanie z podstawowych funkcji i surfowanie po Internecie nie potrzeba jakichś bardziej wydajnych komputerów. Obecnie laptop jest dobrem powszechnym, ale ciągle modnym, rozwijającym się i szczególnie dla młodszych osób pełni rolę nie tylko komputera ale i konsoli do gier. W tym przypadku parametry urządzenia muszą być już dostatecznie duże, choć to zależy od konkretnej gry. To, że pamięć ram do laptopa jest niezbędna jest oczywiste. Ale ważne jest to jakimi parametrami charakteryzuje się taka kość.

Wiadomym jest, że w przypadku laptopów raczej wyklucza się wpływ na polepszenie parametrów, bo w zasadzie sprzęt ten nie powinien być otwierany i nie posiada takich portów w płycie głównej jak komputer stacjonarny. Poprawa wydajności nie jest tu niemożliwa, ale ograniczona. Jeżeli zatem taki notebook kupowany jest z uwagą na to, że będzie też służył dla graczy, to pamięć operacyjna musi tu być dosyć dobra. Najlepiej jeżeli gracz będzie korzystał z DDR3 i to przynajmniej z częstotliwością 1600 MHz, a jeszcze lepiej jeżeli z jeszcze większą. Pojemność takiej pamięci RAM też musi mieć kilka gigabajtów. Z tego wynika, że już na starcie lepiej wybrać laptopa z lepszymi „osiągami” niż kłopotać się później z zakupem kolejnego urządzenia. Oczywiście w przypadku gier wszystkie parametry są ważne, więc nie tylko pamięć RAM. Tak czy inaczej w przypadku laptopów nie określa się kosztów poszczególnych komponentów, a jedynie cenę za całe urządzenie. Z komputerem stacjonarnym dla porównania jest zupełnie inaczej. Tu nie tylko możemy wymieniać daną rzecz na nowszą i wydajniejszą, ale i cały komputer złożyć od podstaw.

Oczywistym jest, że pamięć ram do laptopa będzie zawarta w kosztach całego urządzenia w podobnej cenie, jak jest to w normalnym komputerze, ale z reguły w końcowym rozrachunku laptop może się okazać nieco droższym sprzętem niż popularny PC. Czasem jednak sytuacja jest tu znacznie bardziej klarowna, jeżeli wziąć pod uwagę już niejeden laptop, gdzie to producenci pomyśleli o możliwości ulepszenia urządzenia. Klient chętniej sięgnie po notebooka, w którym można ulepszyć taki sprzęt. Są już takie laptopy, w których to można trafić na wolny slot, gdzie to właśnie można wymienić taką pamięć RAM na lepszą, ważne wówczas jest tylko to by była to kość kompatybilna, bo nie każda dowolna będzie tu pasowała. Podobnym rozwiązaniem jest tu z dostępem do środka, gdzie to znajduje się taka pamięć operacyjna. Wówczas to dojście jest chronione specjalną klapką, po której otworzeniu możemy wyjąc obecne RAM- y i zastąpić je innymi. Jest to dość prosty manewr. Jeżeli jednak w tym przypadku występuje plomba, jej zerwanie będzie się wiązać z ewentualną utratą gwarancji. Należy też cały czas pamiętać, że takie rozwiązania nie występują w każdym modelu i już przy zakupie należy zwrócić na to szczególną uwagę.