W kontekście pracy masażysty, rehabilitanta, fizjoterapeuty, a czasem także kosmetyczki, bardzo ważnym narzędziem, pozwalającym na wykonywanie zabiegów, jest odpowiednie łóżko. Jego wybór jest uzależniony w dużej mierze od charakteru wykonywanych usług. Kluczowe jest natomiast to, by zapewniało właściwy komfort zarówno klientowi, jak i specjaliście, który przeprowadza zabieg. Jakie będzie zatem najlepsze?

Wersje mobilne czy stacjonarne?

Łóżka do masażu

są dostępne w różnych wariantach, a co za tym idzie gabarytach oraz o zróżnicowanej wadze. Co do zasady im są większe i cięższe, tym są bardziej komfortowe dla klienta. Ich dobór jest jednak uzależniony od charakteru wykonywanej pracy. Jeśli stół będzie się znajdował cały czas w jednym miejscu to nie ma to znaczenia, lecz jeśli usługi są oferowane w różnych miejscach czy z dojazdem, to łóżko musi być mobilne i lżejsze. Warto zwrócić wtedy uwagę na kwestię możliwości szybkiego składania oraz rozkładania, a także na dodatkowe akcesoria, takie jak ochronne pokrowce czy specjalne wózki, które znacząco ułatwiają transport. Łóżka do masażu stacjonarne występują natomiast często w obszernych formach z trzema segmentami, które można też swobodnie regulować pod względem kąta ich nachylenia. Będzie to ważne w salonach masażu czy kosmetycznych, gdzie wykonywane są zabiegi o różnym charakterze, gdzie taka regulacja będzie znacząco podnosiła walory użytkowe.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Bardzo ważnym aspektem jest możliwość regulacji wysokości, która będzie kluczowa dla masażysty, pozwalając mu na utrzymanie ergonomicznej oraz komfortowej pozycji. W optymalnym przypadku blat powinien się znajdować na poziomie bioder osoby masującej. Łóżka do masażu posiadają specjalną piankę, która pokrywa blat. Zapewnia ona wygodę klientowi, więc grubsze warstwy są jak najbardziej wskazane. Nie przekładają się one zbytnio na zwiększenie wagi stołu, lecz znacząco powiększają jego gabaryty, co może być pewnym utrudnieniem, jeśli sprzęt ma mieć charakter mobilny. Łóżka do masażu na pewno muszą być bardzo stabilne, a już w szczególności przy masażach sportowych lub rehabilitacyjnych, które są nieraz bardzo intensywne. Na wytrzymałość wpływa zwykle rozmiar i waga stołu, natomiast przy tych lżejszych warto zwrócić uwagę na przykład na dodatkową nóżkę (może być składana), która stworzy kolejny punkt podparcia, co znacząco przekłada się na stabilizację. W kontekście samych stelaży najczęściej są to konstrukcje drewniane lub aluminiowe - są one w zasadzie równie mocne, choć te drugie są lżejsze, więc zwykle z tego materiału korzysta się do produkcji łóżek, które mają być mobilne.