Linktrader – Świat oczyma geeków

Nowinki technolgiczne i Internet

Monitory LED – energooszczędna alternatywa LCD

Technologia w zakresie wszelkiego typu urządzeń elektronicznych rozwija się niezmiernie dynamicznie. Doskonałej jakości telewizory i monitory tworzą obraz coraz bardziej zbliżony swą jakością do naturalnych, żywych barw. Jednym z najnowszych wynalazków ludzkości w tym zakresie są monitory LED. Czym są oraz jakie mają wady i zalety przybliżymy w tym artykule.

Co to jest monitor LED

Technologia tworzenia monitorów wykorzystujących diody luminescencyjne jest naturalną konsekwencją stworzenia kolejnego etapu wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Monitory LED różnią się od swoich kuzynów LCD wyłącznie sposobem podświetlania ekranu – zamiast tradycyjnych lamp jarzeniowych zastosowano bloki diod LED, które skupiają 3 rodzaje diod: czerwone, zielone i niebieskie. Takich grup w dobrej klasy wyświetlaczach jest nawet po kilkaset. W efekcie zastosowania odpowiednie ilości grup LEDów otrzymuje się doskonale podświetloną matrycę.

Tryb działania monitorów LCD opiera się o zasadę polaryzacji światła wynikającego ze zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu, co dokonuje się w wyniku zmiany przyłożonego pola magnetycznego.

Podobna jest także budowa monitorów LCD i LED. Oba rodzaje posiadają matrycę ciekłokrystaliczną, elektrody będące źródłem pola elektrycznego, dwóch folii oraz źródła światła.

Wady i zalety monitorów LED

Niewątpliwą zaletą monitorów wyprodukowanych w technologii LED jest ich energooszczędność. Tę cechę zawdzięczają diodom, które z natury swej mają dużą efektywność i generując dużo światła przy jednoczesnym poborze minimalnej ilości energii.

Zastosowanie LED-ów w monitorach ciekłokrystalicznych o pełnym podświetleniu gwarantuje także uzyskanie szerszej palety barw przy jednoczesnej większym kontraście i wyższej jasności. Testy wykazują, że monitory LED pokrywają przestrzeń barw określaną jako AdobeRGB, natomiast tradycyjne monitory ciekłokrystaliczne tylko sRGB.

W monitorach średniej klasy wykorzystujących technologię LED stosuje się tak zwane podświetlenie krawędziowe – tzn. panel podświetlenia mocuje się na jednej lub dwóch krawędziach poziomych monitora. Takie wyświetlacze charakteryzują się doskonałym wzornictwem – są także wyjątkowo cienkie. Co więcej, podświetlanie krawędziowe – dzięki wykorzystaniu materiałów równomiernie rozpraszających światło – pokrywa wyświetlacz w sposób równomierny.

Bez wątpienia średniej klasy monitory LCD wykorzystujące podświetlanie krawędziowe nie dadzą takiego głębokiego kontrastu, jak ma to miejsce w przypadku ledowego podświetlenia matrycowego, w którym można fragmentarycznie wyłączać diody.

Wadą rozwiązania stosującego LED jest wytwarzanie dużych ilości ciepła przez diody, w wyniku czego niekiedy stosuje się systemy aktywnego chłodzenia obudowy.

Podobne wpisy:
Urządzenie się w sposób, który będzie nam odpowiadał, nie jest zawsze najłatwiejszym rozwiązaniem. Nie zawsze jesteśmy
Dobre nagłośnienie to istotna kwestia. Nieważne, czy chodzi o sprzęt w mieszkaniu prywatnym, klubie czy
Stając przed wyborem kolejnego monitora ma się do dyspozycji ogromną bazę produktów. Nadal obowiązuje jednak
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów