Linktrader – Świat oczyma geeków

Nowinki technolgiczne i Internet

Wady i zalety zaburtowych silników elektrycznych

Przy dużej popularności silników zaburtowych montowanych jako napęd dla jachtów śródlądowych, łódek lub pontonów rybackich wciąż przeważają silniki zaburtowe spalinowe. Rosnące ceny benzyny skłaniają jednak do tego, by rozważyć ofertę producentów silników elektrycznych.

silniki zaburtoweZalety:
silniki zaburtowe mają spełniać jedną, główną rolę: stanowić pomoc podczas wprowadzania jachtu do mariny oraz ratować wtedy, gdy na wodzie zapadnie cisza. Z tym silniki elektryczne radzą sobie doskonale, pomimo tego, że oferują moc niższą, niż te spalinowe.
Na ich montaż powinni zdecydować się ci, którzy mają w planach pływanie po jeziorach objętych strefą ciszy – są to jedyne bezgłośne silniki, a ich użycie na wszystkich jeziorach i rzekach jest dozwolone.
Kolejną zaletą jest łatwość montażu i wygoda – użytkownik nie musi się martwić ani o poziom oleju, ani o chłodzenie. Wystarczy przed wypłynięciem zwrócić uwagę, czy akumulator jest wystarczająco naładowany.

Wady:
niestety, zakup silnika elektrycznego wiąże się z dodatkowymi pieniędzmi, jakie musimy wyłożyć na przystosowany do częstego rozładowywania akumulator żelowy oraz na ładowarkę impulsową.
Ponadto wciąż niewiele marin, co dziwne zwłaszcza w obszarach objętych strefą ciszy, ma bezpośrednio przy kejach punkty poboru mocy, a to wiąże się z dźwiganiem za każdym razem akumulatora (często ważącego ok. 30 kg) do toalety lub dyżurki.
Silniki elektryczne, choć niezbyt awaryjne, są niestety podatne na uszkodzenia mechaniczne związane z wplątaniem się w łopatki śruby żyłek wędkarskich – to często prowadzi do rozszczelnienia (uszkodzenia uszczelki) przy silniku i jego zalania.
Uszkodzone silniki zaburtowe elektryczne często są nieopłacalne w kontekście naprawy – wystarczy dołożyć niewielką kwotę, by można było kupić nowy.

Ważne jest, by nie kupować silnika z drugiej ręki. Różnica cen między nowym a odkupionym od kogoś nieznajomego silnikiem nie jest na tyle duża, by zignorować przewagę, jaką nam to zapewnia: przede wszystkim gwarancję (najczęściej ok. 2-3 lata) oraz fakt, że silnik, na którym będziemy pływać, nie będzie pochodził z nieznanego źródła.

Podobne wpisy:
Urządzenie się w sposób, który będzie nam odpowiadał, nie jest zawsze najłatwiejszym rozwiązaniem. Nie zawsze jesteśmy
Dobre nagłośnienie to istotna kwestia. Nieważne, czy chodzi o sprzęt w mieszkaniu prywatnym, klubie czy
Stając przed wyborem kolejnego monitora ma się do dyspozycji ogromną bazę produktów. Nadal obowiązuje jednak
0.00 średnia ocena (0% wynik) - 0 głosów