Nowoczesne technologie to nieodłączny element dynamicznie rozwijających się gospodarek współczesnego świata. Bez udziału zaawansowanego technologicznie sprzętu komputerowego, bez informatyzacji i miniaturyzacji, konkurowanie na dynamicznie zmieniającym się rynku jest dziś w zasadzie niemożliwe, zwłaszcza biorąc pod uwagę dłuższą perspektywę czasu.

Oczywiście ważnym czynnikiem wpływającym na opłacalności produkcji wciąż jest koszt zatrudnienia pracowników oraz ich dostępność na rynku pracy. Jednak dzięki informatyzacji i komputeryzacji można radykalnie obniżyć te koszty i w ten sposób zwiększyć swoją rynkową konkurencyjność. Ważną rolę w tym zakresie odgrywają roboty i komputery przemysłowe, które wykorzystuje się do sterowania zautomatyzowanymi liniami produkcyjnymi. Czym tego typu sprzęt różni się od klasycznych komputerów przeznaczonych do zastosowań domowych?

Zastosowanie

Podstawową różnicą pomiędzy komputerami osobistymi a komputerami przemysłowymi jest ich zastosowanie. Te pierwsze wykorzystuje się do celów rozrywkowych, do prac biurowych, do obróbki materiałów wideo, projektowania grafik itp. Te drugie wykorzystywane są do obsługi zautomatyzowanych urządzeń przemysłowych, różnego rodzaju maszyn czy całych linii produkcyjnych. Dzięki oferowanym przez komputery przemysłowe funkcjom możliwe jest programowanie wielu kategorii sprzętu, bieżące monitorowanie efektywności jego działania, automatyczne raportowanie błędów i wiele więcej. Urządzenia tego typu przystosowane są również do integracji z wieloma kategoriami maszyn przemysłowych, są bardziej wytrzymałe od komputerów osobistych i zdolne do pracy w ekstremalnych warunkach. Komputery przemysłowe słabiej dostępne od tradycyjnych, jednak można je nabyć m.in. tutaj: https://www.guru.com.pl/pol_n_Komputery-przemyslowe-156.html.

Budowa komputerów przemysłowych

Budowa tej kategorii urządzeń jest analogiczna do budowy klasycznych komputerów osobistych. Składają się one z procesorów, pamięci operacyjnej, twardych dysków, modemów do komunikacji bezprzewodowej, monitorów i zasilaczy. Jedną z najbardziej zauważalnych różnic jest inny rodzaj zastosowanej w nich obudowy. Komputery przemysłowe przystosowane są do pracy w pomieszczeniach o wysokim poziomie zapylenia, przy wysokiej wilgotności powietrza, w mrozie i w ekstremalnie wysokich temperaturach. W związku z tym zastosowane w nich obudowy muszą chronić znajdujące się w ich wnętrzu, wciąż niezwykle delikatne podzespoły, przed zniszczeniem. Takie obudowy są zatem mocniejsze, bardziej szczelne i trwałe. Oczywiście same podzespoły stosowane w tego typu komputerach mają również większą wytrzymałość, jednak wciąż jest to sprzęt dość delikatny, wymagający odpowiedniej osłony.