Jazda na nartach to popularny sport i lubiana rozrywka. Warto jednak pamiętać, że aby szusowanie po stoku było przyjemnością, należy zadbać o odpowiedni ekwipunek. Nie wolno zapomnieć również o zdrowym rozsądku, aby urlop lub wakacyjny wyjazd nie skończyły się w nieprzyjemny dla nas sposób, np. z powodu problemów zdrowotnych. Obok odzieży ochronnej i odpowiednio dobranego sprzętu narciarskiego, musimy kupić gogle narciarskie, które ochronią nasze oczy. Dlaczego jest to taki ważny element naszego wyposażenia? Ponieważ bez odpowiedniej ochrony oczu, nie będziemy w stanie bezpiecznie poruszać się po stoku. Promienie słoneczne, które będą odbijać się od śniegu, będą negatywnie wpływać na naszą widoczność. To z kolei przełoży się na brak pewności podczas jazdy, oraz brak możliwości wystarczająco szybkiego reagowania na zmieniającą się na stoku sytuację.

Czym się kierować wybierając gogle?

Ilość różnorodnych modeli, które są dostępne na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając gogle narciarskie? Przede wszystkim na kolor szkieł. Najlepiej zwrócić się do pracownika sklepu, w którym zamierzamy kupić gogle, i poinformować go, w jakich warunkach planujemy jeździć. Dzięki takim informacjom, będzie on w stanie nam doradzić, które okulary będą dla nas najlepsze. Kolor szkieł jest bowiem uzależniony od ilości promieni słonecznych, które powinny pochłaniać nasze gogle.

Podczas wybierania gogli narciarskich, uwzględnijmy również swoją płeć i wiek. Inne modele dedykowane są dzieciom, inne mężczyznom, a jeszcze inne kobietom. Można również znaleźć gogle unisex, przeznaczone zarówno dla pań, jak i dla panów. Ważny jest również rozmiar okularów. Muszą odpowiednio chronić i przylegać, ale jednocześnie nie mogą powodować dyskomfortu. Jeśli bowiem gogle będą nas uwierać, to zamiast cieszyć się jazdą na nartach, będziemy je poprawiać (co może być niebezpieczne, gdyż nie jesteśmy wówczas odpowiednio skoncentrowani na jeździe).

Komfort i bezpieczeństwo na stoku

Podczas podejmowania decyzji, jakie gogle narciarskie chcesz kupić, weź również pod uwagę powłoki, które mogą się znajdować na szkłach. Najpopularniejszą jest polaryzacja, która niweluje odblaski i znacząco poprawia kontrast. Z kolei powłoka REVO wzmacnia działanie przeciwsłoneczne, odbijając większą ilość promieni. Warstwa lustrzana zapobiega zapaleniu spojówek oraz możliwości pojawienia się zaćmy. Powłoka anti-fog sprawi, że nasze gogle nie będą parować, nawet przy bardzo niskich temperaturach.