Chyba niemal każdy z nas marzy o mieszkaniu we wszechstronnym, piętrowym domu lub mieszkaniu. Niektórym z nas udało się spełnić to marzenie. Te osoby doskonale wiedzą, że zapewnienie bezpiecznego przejścia pomiędzy odrębnymi poziomami lokum jest niezwykle ważne. Właśnie w celu zapewnienia bezpieczeństwa, wygody i ergonomii w tego rodzaju lokalach tworzy się schody wewnętrzne.

Najważniejsze cechy schodów wewnętrznych

Schody wewnętrzne są praktycznie jedynym sposobem na zapewnienie komunikacji pomiędzy piętrami domu. Jednak ich projektowanie nie może opierać się wyłącznie przy uwzględnieniu walorów użytkowych. Równie ważne – jeśli nie jeszcze bardziej istotne – jest zapewnienie bezpieczeństwa ich użytkownikom. Nie bez znaczenia są również walory estetyczne, pozwalające dobrać schody do wnętrza wykonanego wedle określonych związków aranżatorskich.

Podstawowe rodzaje schodów wewnętrznych

Na rynku możemy spotkać dwa zasadnicze rodzaje schodów wewnętrznych: "proste" i kręcone. Pierwsze z nich zajmują dużo więcej miejsca, jednak są o wiele bezpieczniejsze dla domowników, a zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Jednak minimalizm cechujący drugie z wymienionych rozwiązań sprawia, że schody kręcone są chętnie montowane w przypadkach, gdy jeden z łączonych poziomów lub cały dom cechuje mała powierzchnia. Poza tym takie wyroby są uznawane za bardziej estetyczne od produktów klasycznych.

Drewniane schody wewnętrzneKażdy znajdzie coś dla siebie

Bez względu na formę, schody wewnętrzne mogą być wykorzystane w dowolnej konwencji stylistycznej. Przeglądając oferty producentów, znajdziemy zarówno propozycje schodów masywnych i rustykalnych, pasujące do wystroju tradycyjnego, jak i wyroby minimalistyczne, wykonane z lekkich materiałów, które znajdą zastosowanie we wnętrzach o aranżacji nowoczesnej czy futurystycznej. Pamiętajmy jednak, że schody wewnętrzne mają być przede wszystkim bezpieczne. Dlatego dobierając je, uwzględnijmy wiek i możliwości ruchowe osób, które będą z nich korzystać.

Ogromny asortyment dostępnych produktów

Zawarte w powyższym tekście wskazówki z pewnością pomogą w wyborze właściwych schodów wewnętrznych. Jest to niezwykle ważny element wyposażenia każdego piętrowego domu lub mieszkania. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wybrać go wedle naszego gustu i przyjętych przez nas kryteriów bezpieczeństwa. Na rynku jest szansa zapoznać się z ofertami setek firm, które zajmują się produkcją elementów wyposażenia tego typu. Znalezienie odpowiedniej propozycji nie powinno zatem nastręczać zbytnich trudności.