Działanie robotów sprzątających jest bardzo proste. Wbrew pozorom, robot sprzątający nie jest niczym specjalnie skomplikowanym, niemniej jednak to urządzenie znacząco ułatwia codzienne obowiązki i jest nieocenioną pomocą dla każdego. Czym cechuje się takowy robot i jak działa?

Zasada działania robota sprzątającego

Działanie, na jakim opiera się robot sprzątający to zintegrowanie funkcji komputera, czujników oraz urządzeń służących do sprzątania. Wśród klasycznych rodzajów robotów sprzątających do wyboru mamy wiele ciekawych rozwiązań:

  • Roboty odkurzające,
  • Roboty mopujące,
  • Roboty wielofunkcyjne. Klasyczne urządzenie służące do sprzątania powierzchni wykorzystuje system specjalnych szczotek – najczęściej o rozmieszczeniu centralnym oraz obwodowym – wraz ze specjalnym zasobnikiem na śmieci. Niektóre modele, wyłącznie służące do mopowania wykorzystują wymienne materiałowe ściereczki, które służyć mogą zarówno do ścierania mebli na sucho, jak i mokro. Za pomocą specjalnego aplikatora urządzenie dozuje sobie w czasie rzeczywistym potrzebną ilość detergentu i bez większych trudności przygotowuje potrzebną mieszankę do wycierania powierzchni. W kontekście robota sprzątającego trzeba również zwrócić uwagę na następujące parametry:
  • Czas pracy urządzenia na akumulatorze,
  • Czas ładowania,
  • Rodzaj funkcji,
  • Opcje sterowania,
  • Czas sprzątania.

Te parametry różnią się nieznacznie, niemniej jednak warto wybrać urządzenia z niektórymi dodatkowymi opcjami. Świetnym wyborem okazać się mogą np. specjalne filtry HEPA, które oczyszczają powietrze wydostające się z kompartymentu odkurzacza. W ten sposób mamy czyste i zdrowe dla nas powietrze. Trzeba również zwracać uwagę na to, czy nasze urządzenie daje możliwość zarówno odkurzania, jak i mycia – jest to spore ułatwienie, gdy można zintegrować dwie funkcje w obrębie jednego urządzenia. Nowoczesny robot sprzątający powinien również dawać możliwość sterowania nam za pomocą urządzenia mobilnego – np. tabletu lub na przykład smartfona.

Jak urządzenie radzi sobie ze sprzątaniem?

Bardzo dobrze – w przypadku robota sprzątającego możemy liczyć na naprawdę doskonałe funkcjonalności – szczególnie zwraca tutaj uwagę kwestia czasu pracy. Niektóre z robotów mogą w ciągu godziny starannie posprzątać 150m2 powierzchni, co jest bardzo dobrym wynikiem. Jeśli chcemy, żeby nasz robot sprzątający dokładniej wykonywał swoją pracę, to można zaprogramować w nim opcje bardzo dokładnego czyszczenia powierzchni. Warto o tym pamiętać i zainteresować się takowym robotem.