Szpiegowanie ludzi poprzez ich smartfony staje się wraz z rozwojem technologii coraz to bardziej popularne. Chęć zdobycia dowodów przed sprawą rozwodową czy materiałów zagrażających daną osobę powoduje, że powstaje wiele aplikacji szpiegowskich i złośliwego oprogramowania przeznaczonego do tego celu. Jak można zarazić się takim oprogramowaniem ? Jak je wykryć ? Czy można zrobić to samemu ? Na te wszystkie pytania odpowiedzi udzielamy w poniższym artykule.

Oprogramowanie szpiegowskie

Czym właściwie jest to oprogramowanie szpiegowskie i dlaczego powinniśmy się go obawiać? Otóż, jest to złośliwe oprogramowanie, które bez naszej wiedzy, podstępnie stara się od nas wydobyć pewne wrażliwe informacje, których świadomie nie chcielibyśmy nikomu przekazywać lub przynajmniej nikomu niezaufanemu. Te informacje to najczęściej:

  • hasła,
  • dane osobowe,
  • adresy e-mail,
  • dane kart płatniczych.

Są to te z informacje o przeglądanych przez nas stronach czy naszych zainteresowaniach. Dodatkowo, oprogramowanie szpiegujące naraża nas na wyświetlanie niechcianych, często nieprzyjemnych dla nas reklam związanych z branżą erotyczną czy hazardem.

Jak można zainstalować program szpiegowski na telefon?

Aby wykryć obecność oprogramowania szpiegowskiego na telefonie, trzeba poznać sposoby ich instalacji. Pierwsza odbywa się poprzez wejście w złośliwy link. Jeśli ostatnio wchodziliśmy w taki link nadesłany SMS-em lub e-mailem w telefonie- to możliwe jest, że posiadamy takie oprogramowanie. Kolejnymi jest pożyczenie telefonu. Jeśli oddaliśmy go nawet na chwile — osoba pożyczająca może wejść w taki link sama, pozostawiając nam niemiłą niespodziankę na telefonie. Kolejnymi sposobami jest ściąganie plików np. muzycznych lub zdjęć z niewiadomego źródła w internecie. Nie należy tego robić, gdyż nie wiadomo co ściągamy razem z plikiem mp3.

Ostatnią możliwością jest pobranie aplikacji ze sklepu. Wydawać, by się mogło, są tam same bezpieczne programy, ale niektóre mogą posiadać duży zakres uprawnień takich jak zarządzanie połączeniami. W ten sposób mogą przesyłać informacje o naszych połączeniach w świat. Informacja o uprawnieniach aplikacji jest widoczna przy instalacji, a czerwona lampka powinna nam się zapalić, gdy np. edytor zdjęć potrzebuje dostępu do książki telefonicznej lub wiadomości SMS.

Jak wykryć oprogramowanie szpiegowskie w telefonie?

Jak wykryć oprogramowanie szpiegowskie w telefonie komórkowym?

Jeśli mamy już podejrzenia, że oprogramowanie takie może znajdować się na naszym smartfonie, pierwszą możliwością jego wykrycia jest obserwacja pracy telefonu. Nagle zwiększone zużycie baterii, zacinanie się telefonu lub niezrozumiałe komunikaty mogą świadczyć o działaniu takiej aplikacji. Wiele mówiącym symptomem jest np. dłuższe niż zwykle łączenie się telefoniczne z innymi numerami. Kolejnym sposobem są antywirusy i specjalne aplikacje, które wykrywają takie szkodliwe oprogramowanie. Ich instalacja jest krótka, a pozwolą wykryć niechciane programy. Jeśli pomimo tych kroków nie znaleźliśmy oprogramowania szpiegowskiego w telefonie a nadal mamy obawy, że ktoś może nas podsłuchiwać lub dysponować danymi o naszej lokalizacji dobrym posunięciem będzie zwrócenie się do specjalistów i oddanie telefonu do serwisu. Tam kompleksowo za pomocą bardzo zaawansowanych metod fachowcy sprawdzą, czy telefon nie posiada oprogramowania szpiegowskiego.

Oprogramowanie szpiegowskie w telefonie - jak usunąć?

Jeśli wiemy, że mamy na telefonie oprogramowanie szpiegowskie, można je usunąć poprzez antywirusy i specjalne aplikacje lub podczas wizyty w serwisie. Zalecane jest to drugie rozwiązanie, które da nam gwarancje bezpieczeństwa.