Jeśli masz duszę majsterkowicza i swój dom chcesz urządzać własnymi siłami lub gdy po prostu brakuje Ci sił do tzw. fachowców, wystarczy odrobina zręczności, troszkę wolnego czasu, zestaw podstawowych narzędzi i materiałów, aby własnoręcznie położyć płytki ścienne w łazience lub w kuchni. Dla osób, które chcą podjąć się tego typu wyzwania, przygotowaliśmy listę materiałów, które będą im potrzebne podczas montażu pytek. Prócz samych płytek, na ową listę wpisujemy również emulsję gruntującą do ścian, masę szpachlową, klej, dodatkową domieszkę uszlachetniającą do kleju (opcjonalnie), a także zaprawę do spoinowania.

Jeśli wybraliśmy już rodzaj płytek ściennych od razu kupujemy klej. Najlepiej, gdy jest to klej sugerowany przez konkretnego producenta płytek. W innym przypadku sięgamy po produkt polecony nam przez sprzedawcę lub klej od producenta, do którego mamy zaufanie. Zasadniczo do wyboru mamy dwa rodzaje klejów, cienko- i grubowarstwowe. Jeśli płytki ścienne zamierzamy naklejać na gładkie i równe ściany, wtedy sięgamy po klej pierwszego typu – cienkowarstwowy. Gdy ściany, na których chcemy położyć płytki są mocno nierówne, lepszą opcją będzie wybór kleju grubowarstwowego. Do kleju możemy dokupić również specjalną domieszkę uszlachetniającą, która może poprawić elastyczność, wodoszczelność czy przyczepność kleju do podłoża.

Zanim płytki ścienne zaczniemy przyklejać do ściany, te najpierw gruntujemy, a następnie szpachlujemy, łatając różnego rodzaju pęknięcia, zagłębienia i większe nierówności. Do równania ścian używamy ogólnodostępnych mas szpachlowych, a do gruntowania malarskich emulsji gruntujących. Dzięki temu poprawiamy przyczepność kleju do podłoża. Ostatni materiał, jakiego będziemy potrzebować to zaprawa spoinowa. W sklepach znajdziemy zaprawy spoinowe w różnych kolorach. Dzięki temu bez problemu dobierzemy kolor spoiny do kolory wybranych przez nas płytek ściennych. Warto pamiętać, że glazurę układamy zawsze na odtłuszczonym, odpylonym i maksymalnie równym podłożu, co gwarantuje jej trwałość oraz estetyczny wygląd na długie lata.