Wypasanie zwierząt hodowlanych, takich jak przykładowo krowy, wymagało dawniej poświęcenia tej czynności wiele czasu. Zazwyczaj wykonywały ją dzieci, które podczas wypasania krów bawiły się ze swoimi rówieśnikami, jednocześnie pilnując bydła. Był to typowy krajobraz polskiej wsi, jeszcze nie tak dawno. Dzisiaj dzięki nowym rozwiązaniom nie potrzeba już tyle uwagi i czasu poświęcać wypasaniu bydła.

Elektroniczny strażnik

Obecnie tradycyjnego pastucha, który stał na posterunku i pilnował swoich krów, zastąpił ten elektroniczny. Elektroniczna pomoc sprawdzi się nie tylko w przypadku bydła, ale także jeśli chodzi o zwierzęta domowe, przykładowo psy. Taki pastuch dla psów składa się ze specjalnej obroży z odbiornikiem. Dodatkowo w jego skład wchodzi nadajnik, za pomocą którego właściciel psa, określa teren, na którym pies może spokojnie się poruszać. Gdy zostanie on przekroczony przez psa, obroża wysyła impulsy elektryczne, które mają na celu przestraszyć psa i odwieść go od pomysłu ucieczki. Częstotliwość i natężenie wysyłanego prądu, są na tyle niskie, że są bezpieczne dla naszego pupila i nie stanowią dla niego zagrożenia. Pastuch dla zwierząt hodowlanych, wygląda nieco inaczej. To ogrodzenie pod napięciem. Przypomina wyglądem zwyczajny sznur, rozciągnięty wokół pastwiska. Ma on na celu uniemożliwić ucieczkę. Bydło podczas kontaktu zostaje porażone prądem. Nie jest on dla zwierzęcia szkodliwy - tak samo jak w przypadku pastucha dla psów - ale utrwala u zwierzęcia nawyk, karzący mu omijać szerokim łukiem ogrodzenie pod napięciem. Dodatkowo to elektroniczne urządzenie, chroni też bydło przed atakiem dzikich zwierząt, które mogą przyjść przykładowo z pobliskich lasów. jest to więc nie tylko ochrona przed ucieczką, ale także przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Lepiej zapobiegać ucieczce niż szukać

Każdy, kto choć raz przeżył ucieczkę swojego pupila, wie ile taka sytuacja kosztuje nerwów i stresu. Nie tak łatwo znaleźć psa i nie zawsze właścicielom psów się to udaje. Dlatego też pastuch, wydaje się być idealnym rozwiązaniem, które pozwala zapobiec problemowi ucieczki naszego zwierzaka. To proste w obsłudze i montażu urządzenie, zapewni nam spokój i nie będziemy musieli się już martwić tym, że nasz pupil niespodziewanie zniknie. Zapobiegniemy w ten sposób stresującej sytuacji - zarówno dla nas jak i dla naszego psa. Inwestycja w elektroniczne urządzenie do pilnowania zwierząt - czy to hodowlanych, czy też domowych, to jednorazowy wydatek na wiele lat. Jak zostało wspomniane - lepiej zapobiegać ucieczkom niż później szukać swojego zwierzaka. Artykuł powstał we współpracy z https://panfarmerek.pl/pol_m_Pastuchy-ogrodzenia-elektryczne_Pastuchy-gotowe-zestawy-ogrodzeniowe-363.html