Większość naszych dzieci spędza dużo czasu w samochodzie, więc nic dziwnego, że uwielbiają wprowadzać zabawkowe samochody do swoich zabaw. Maluch z przyjemnością naśladuje zachowania dorosłych kierowców (byleby tylko nie odgrywał tych charakterystycznych dla niektórych kierowców ataków wściekłości) i często zabierają swoje pojazdy dla dzieci w podróż wszędzie tam, gdzie idą. O ile nie przeszkadza innym, lepiej nie przerywać mu zabawy i obserwować, jak bawi się samochodami i wydaje odgłosy uruchamiania silnika, przyspieszania, włączania sygnałów, skrzeczenia hamulców, trąb i innych. Będzie opowiadać o znakach, światłach, budynkach i innych atrakcjach, które widział dotychczas, demonstrując rosnącą świadomość świata.

Wybór odpowiednich samochodów zabawkowych

Najlepsze pojazdy do wyboru to te, które są bezpieczne - to absolutna podstawa. Pojazdy dla dzieci, tak jak wszystkie inne zabawki, powinny być wyraźnie oznaczone, dla dzieci w jakim wieku są przeznaczone. Małe samochody, takie jak te od słynnej marki Matchbox na przykład, mają małe części, którymi zbyt małe dziecko może się zadławić. Nie warto też wybierać samochodów, które wyręczają dzieci w pewnych aktywnościach. Chodzi na przykład o takie zabawkowe samochody, które wydają odgłosy i mają silniki, które je napędzają. Funkcje te ograniczają wyobraźnię małego dziecka i mogą zmniejszyć rozwijający charakter jego zabawy. Proste drewniane samochody to najlepszy wybór, jeżeli chodzi o pierwsze zabawki dla malucha. Oczywiście zasady te nie dotyczą już pojazdów dla starszych dzieci. One będą zachwycone małymi resorakami, dzięki którym zabawa może nabrać większej skali. Samochody z dodatkowymi funkcjami na tym etapie również są pożądane, bowiem pomagają przybliżyć zabawę do rzeczywistości i tym samym podwyższają jej jakość.

Należy pamiętać również, że dzieci intrygują nie tylko samochody osobowe. Wiele z nich jest równie zafascynowanych innymi pojazdami, takimi jak wywrotki, śmieciarki, limuzyny i motocykle, pamiętajmy więc, aby zapewnić dziecku różnorodność - dzięki temu jego zabawy będą bogatsze, a maluch będzie tworzył więcej scenariuszy.

Rozbudowywanie zabawy

Zabawa pojazdami dla dzieci ma tę ogromną zaletę, że łatwo jest rozbudować ją o kolejne elementy. Najbardziej naturalnym wyborem są klocki, z których można budować miasto. Do rozwoju fantazji dziecka idealnie nadaje się również słynny dywanik z wymalowanymi na nim ulicami. Im więcej dziecko opcji tym lepiej, bowiem łatwiej będzie się rozwijać.