Do zastosowań domowych idealnym narzędziem spawalniczym będą wszystkie spawarki wykorzystujące technologię MMA, czyli spawanie bez osłony gazów obojętnych lub aktywnych. Po prostu podczas spawania nie potrzebujemy stosować dodatkowych butli z gazem osłonowym, co nie tylko zmniejsza koszty, ale także poprawia ogólny komfort pracy. Do spawania metodą MMA wykorzystuje się elektrody otulone. Otulina elektrody podczas topienia samoistnie wytwarza ochronne środowisko gazowe oraz warstwę żużlu, który niestety później musimy usunąć. Oczywiście jakość takiego spawu będzie słabsza niż w przypadku spawów wykonywanych elektrodami w osłonie gazów obojętnych lub aktywnych lub spawów wykonanych metodą TIG, ale do prostych zastosowań warsztatowych czy domowych powinno być to zupełnie wystarczające.

Przykładowym urządzeniem, które może być wykorzystane do pracy w technologii MMA jest migomat Magnum 207 lub inny model tego typu urządzenia dysponujący nieco większym lub mniejszym prądem na łuku elektrycznym. Oczywiście wspomniany migomat może być również wykorzystywany do spawania w technologii MIG/MAG przy pomocy elektrody topliwej w postaci drutu oraz w osłonie gazów obojętnych lub aktywnych, co zwiększa możliwość zastosowania tego typu urządzenia – można spawać stale wysoko stopowe czy metale nieżelazne, chociażby aluminium. Spawanie metodą MMA, czyli bez konieczności wykorzystania butli z gazem osłonowym to nie tylko większa wygoda, ale także wyraźna oszczędność, jeśli chodzi o koszt wykonania spawu. Migomat Magnum 207 lub inny prosty migomat marki Magnum to idealny sprzęt do zastosowań domowych. Charakteryzują go niewielkie wymiary, wysoki poziom sprawności pracy (sprawność działania na poziomie 60%), obsługa elektrod otulonych w szerokim przekroju średnic (od elektrod o średnicy 1,6mm do elektrod 4mm) oraz elektrod topliwych o średnicach od 0,6mm do 0,8mm.

Spawanie elektrodami otulonymi to uniwersalny sposób łączenia różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych. Takie półautomaty spawalnicze jak wspomniany już wcześniej migomat Magnum 207 mogą być wykorzystywane do wykonywania wielu prac, zwłaszcza prac w terenie, gdzie mobilność sprzętu ma znaczenie pierwszorzędne. Spawanie metodą MMA wykorzystuje się w przemyśle stoczniowym, przy budowie rurociągów, w pracach na wysokościach, przy przygotowaniu zbrojeń na budowach i co najbardziej popularne, podczas drobnych prac warsztatowych i domowych. Po prostu metoda MMA jest najbardziej uniwersalna jeśli chodzi o gatunek spawanej stali, rodzaj spawanej konstrukcji czy miejsce spawania.

Zobacz: Eltrex.net.pl