Bez niego nie obejdzie się żadna większa uroczystość, taka jak urodziny, Nowy Rok czy wesele. Niektórzy wierzą, ze wznosząc nim toast przynosi się sobie podświadomie szczęście, tak więc szampan jest nieodłącznym towarzyszem wszystkich wzruszających chwil, które świętuje się w życiu, a wystrzał z butelki symbolizuje nadchodzące zmiany.

Drobne różnice

Mnóstwo osób myli go z winem musującym. Szampany są trunkiem kilka klas jakościowych przewyższającym wspomniane już wino musujące. Dlatego też jego cena jest proporcjonalnie większa. Różnica tkwi również w samym smaku obu trunków. Pierwszy z nich jest bardziej wyrazisty, natomiast mocno czuć zawarty w nim alkohol. Drugi trunek jest delikatnym tłem do konwersacji, więc jego smak pozostaje stonowany.

Idealny jako przystawkę

Wysokiej jakości szampan jest doskonałym afrodyzjakiem, który pobudza zmysły i wyostrza apetyt. To dzięki niemu nogi stają się lżejsze, a muzyka porywa do tańca. Ze względu na swoją renomę jest mile widziany na oficjalnych bankietach i balach, ponieważ nie jest uważany za pretensjonalny alkohol, a napój wprowadzający ducha w błogi stan .

Co do niego podawać?

Podając szampana na przyjęciu domowym warto zadbać o ciekawą oprawę kulinarną. Przykładowymi przystawkami serwowanymi mogą być owoce morza, takie jak krewetki czy ostrygi. Dla mnie wybrednych osób gorąco poleca się ser pleśniowy oraz owoce. Niektórzy preferują stworzyć z nich koreczki, które będą wzajemnie przenikać się smakami. Jako deser można zaoferować gościom kawałki czekolady podanej w formie musu.

Schłodzone drinki

Barmani to ludzie o ogromnej wyobraźni, dlatego bez problemu potrafią wymyślić różnego rodzaju wariacje alkoholowe. Hitem ostatnich sezonów są drinki powstające na bazie szampana. Jednym z najbardziej znanych jest drink nazywający się koktajl szampański. Posiada on w sobie dodatkowo kilka kropli wódki oraz kostkę cukru, a jako dekorację skręconą pomarańczę. Idealny drink dla osób uwielbiających słodkie napoje. Inną propozycją jest koktajl Air Mail, czyli mieszanka wytrawnego szampana z rumem, sokiem z cytryny i miodu. Najprostszym drinkiem na bazie szampana jest ten zmieszany z sokiem pomarańczowym. Propozycja dla pań i panów lubiących odkrywać nowe smaki. Zarówno szampan jak i drinki wykonane na jego podstawie najlepiej smakują mocno schłodzone.