Oprócz dźwiękowych i świetlnych systemów alarmowych, monitoring jest najczęściej stosowanym sposobem na ochronę dowolnego budynku lub pomieszczenia. Poprawnie skonstruowany i umiejętnie nadzorowany, w znacznym stopniu zwiększa bezpieczeństwo obserwowanego obiektu i zwieksza możliwą kontrolę nad jego bezpośrednim otoczeniem.

 

Monitoring jest stosowany jednak nie tylko w miejscach publicznych i obiektach, które najczęśniej z nim kojarzymy – bankach, szkołach czy hipermarketach. Coraz śmielej kamery poczynają sobie również w domach prywatnych, gdzie strzegą mienia co bogatszych obywateli – ale i to nie zawsze jest jedynym powodem ich instalowania w pieleszach domowych. Coraz to nowsze technologie podsuwają ludziom coraz to nowsze pomysły – tak jak na przykład możliwość przesyłania za pomoca internetu obrazu prosto do smarftona czy przenośnego komputera. Dzięki akurat tej technologii, część opiekunów nad osobami starszymi, chorymi lub nieletniemi zdecydowała się na taką formę monitoringu w razie konieczności opuszczenia domu na chwilę. Nie zawsze bowiem da się znaleźć na te kilka chwil jakieś zastępstwo.

 

Monitoring bywa również wykorzystywany do obserwacji przyrody – czasami po to, aby tej przyrody nikt nie niepokoił, ale też po to, by po prostu jej doświadczać. W obu przypadkach przydatne okazuja się tak zwane "fotopułapki", czyli kamery uruchamiające się w momencie wykrycia ruchu.

 

Niezależnie jednak do jakiego celu miałby służyć monitoring, dobrze jest skorzystać z pomocy eksperta już na etapie planowania instalacji. Już sam dobór kamer i sprzętu może nastręczać pewnych trudności, dlatego aby być spokojnym o swoje pieniądze, lepiej działać z namysłem.