Odpowiednie buty, plecak, apteczka i kondycja – to tylko niektóre elementy, jakie powinny towarzyszyć nam w górskich wycieczkach. Brak odpowiedniego przygotowania do wyjścia w góry to nie tylko zaniedbanie - to też stwarzanie realnego niebezpieczeństwa dla siebie i innych.

Po pierwsze przygotowanie

Żadne wyjście w góry nie może się udać, jeśli nie mamy odpowiedniego przygotowania fizycznego. Nie trzeba tu bardzo skomplikowanego i długiego treningu, zwłaszcza, jeśli nasze pierwsze wyjście w góry nie jest zbyt wymagające. Jednak bezwzględnie trzeba mieć rozruszane mięśnie, by po prostu nie zrobić sobie krzywdy. Poza kilkoma dniami przygotowań, warto też rozgrzać się bezpośrednio przed pierwszym podejściem. Kilka przysiadów, bieg w miejscu i rozciągnięcie mięśni nóg powinno wystarczyć.

Plecak – element niezbędny

Nawet jeśli szlak, jaki wybraliśmy jest według przewodnika łatwy i nie powinien zająć nam więcej niż trzy godziny, obowiązkowo powinniśmy wyposażyć nasz plecak w kilka niezbędnych elementów:

  • woda – zawsze miejmy z plecaku przynajmniej 1,5 litra wody. Może się przydać nie tylko do picia, ale też przemycia dłoni lub rany, jeśli taka nam się przytrafi
  • peleryna – zawsze i w każdych górach pogoda jest zmienna, dlatego okrycie na okoliczność deszczu musi się znaleźć wśród naszego wyposażenia
  • apteczka – na szlaku zawsze coś może się wydarzyć, więc lepiej mieć ze sobą podstawowe elementy apteczki (plastry, wodę utlenioną, bandaż, tabletki na ból głowy)
  • telefon, mapa, kompas – zawsze powinniśmy mieć ze sobą coś, co pomoże nam znaleźć drogę do domu, w razie zgubienia szlaku.

Odpowiednie ubranie

Każdemu z nas nie raz zdarzyło się spotkać na szlaku osobę w klapkach czy z reklamówką. Są i tacy, którzy spotkali kobietę w butach na obcasie lub dziecko w sandałach. Wydaje się, że na krótkich dystansach obuwie nie jest tak ważne, ale skręcenie kostki na luźnym kamieniu to ułamek sekundy, więc po co pomagać nieszczęściu. Warto rozważnie przemyśleć też strój w góry. Nawet mimo upału trzeba mieć przy sobie coś z długim rękawem. Zarówno na okoliczność zmiany pogody, jak i dla ochrony przed kleszczami. Odpowiednie obuwie w góry zawsze powinno posiadać twardą podeszwę , a najlepiej, gdyby było sznurowane i trzymało naszą kostkę. To bardzo pomaga chodzić po nierównej nawierzchni, ale też optymalnie chroni stopę przed skręceniem. W góry nie powinniśmy wybierać się w sportowym obuwiu, jakie dobre jest do biegania po płaskiej powierzchni - wszystko dlatego, że stopa przy każdym kroku oddaje drgania całemu ciału. Dlatego tak ważna jest sztywna podeszwa.

Nie oszczędzajmy na butach w góry, bo to element naszego bezpieczeństwa!