Jeżeli szukamy dobrej jakości komputerów przenośnych, nie jesteśmy skazani na zakup nowego egzemplarza prosto ze sklepu elektronicznego. Rozwiązaniem, na które decyduje się wiele osób, jest kupno sprzętu poleasingowego. Takie urządzenia są często równie dobre co ich nowsze odpowiedniki, przy czym ich cena jest znacznie niższa. Często zakup używanego komputera z wyższej półki jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż nabycie nowego modelu, za który zapłacimy o wiele więcej. Czymś powszechnym jest znalezienie w ofercie sklepu poleasingowego modeli sprzed paru lat, których oryginalna cena sięgała nawet 5 tysięcy złotych, a obecnie są sprzedawane za jedną trzecią tej kwoty.

Co zrobić, zanim zdecydujemy się kupić dany produkt poleasingowy?

Laptopy używane mają to do siebie, że rzadko kiedy są w stanie idealnym. Często możemy doszukać się różnych śladów po poprzednim właścicielu. Najważniejsze jest sprawdzenie, nie wpłyną negatywnie na korzystanie przez nas z tego komputera. W tym celu musimy sprawdzić kilka elementów. Jednym z nich jest klawiatura — każdy z klawiszy musi być w pełni sprawny. Zbyt luźny mechanizm może być oznaką poważniejszych problemów. Dlatego też powinniśmy zajrzeć do środka laptopa i sprawdzić stan jego podzespołów. Nawet gołym okiem możemy zauważyć czy są one czyste. Jest to znak, że poprzedni właściciel dbał o swoje urządzenie. Kolejnym krokiem jest dokładne sprawdzenie stanu ekranu. Wszelkie porysowania, obtarcia lub nawet dziury mogą być wystarczającym powodem, aby zacząć szukać innego modelu. Jeżeli do tej pory nie wykryliśmy czegoś, co zniechęciłoby by nas do oglądanego laptopa to czas go włączyć. Dopiero teraz zauważymy czy są jakieś martwe piksele oraz, czy nie doszło do wypalenia matrycy i powstania powidoków. Dobrym pomysłem jest posiadania przy sobie pendrive'a, który użyjemy do przetestowania portów USB. Jeżeli nie przeszkadzają nam drobne niedoskonałości, to bez większych problemów znajdziemy laptopy używane, które spełnią nasze oczekiwania.

Co powinien zawierać wybrany przez nas dobry laptop poleasingowy?

  Fakt, że jest to sprzęt używany, oznacza, że nie będzie równie wydajny co najnowsze modele dostępne na rynku. Różnica nie jest jednak zbyt duża, gdyż tempo rozwoju technologicznego poszczególnych podzespołów komputerowych nie jest zbyt szybkie. Bez trudu znajdziemy jednak produkt spełniający nasze wymagania bez przepłacania za niego. Wystarczy, że zwrócimy uwagę na takie rzeczy jak pojemność dysku twardego, ilość pamięci RAM, model procesora oraz rodzaj baterii. Jeżeli do zakupu takiego sprzętu podejdziemy z rozwagą to, laptopy używane powinny nam sprawnie posłużyć przez dłuższy czas.