Wielu początkujących przedsiębiorców stara się na starcie swojego biznesu maksymalnie ciąć koszty. Stosunkowo często cięcia te dotyczą kwestii księgowych, za które właściciele młodych firm zabierają się sami.Nie zawsze jest to jednak dobry wybór, ponieważ prowadzenie księgowości to wymagające zajęcie, na które potrzeba czasu oraz zaskakująco dużo wiedzy. Polskie prawo podatkowe nie należy do najprostszych i stosunkowo łatwo tutaj o popełnienie jakiegoś błędu – a pomyłki w kontaktach z urzędem skarbowym bywają kosztowne. Dlatego należy poważnie rozważyć powierzenie tak ważnej sprawy jak księgowość fachowcom, których w miastach takich jak Wrocław jest stosunkowo spora liczba - na szczęście.

Księgowość we własnym zakresie

Oczywiście nie oznacza to, że decyzja o tym, żeby samodzielnie prowadzić księgowość jest zawsze złym pomysłem. Po prostu trzeba mieć świadomość tego, jak bardzo czasochłonne jest to zajęcie, które wymaga dużej drobiazgowości i systematyczności. Trzeba stale pilnować faktur, dokumentacji wszystkich transakcji, terminów i samemu dokonywać rozliczeń. To praca właściwie na cały etat, a przecież przedsiębiorca ma mnóstwo innych rzeczy na głowie – a do tego każdy musi kiedyś odpocząć. Co więcej, samotne branie się za barki z fiskusem wymaga dużej dawki wiedzy – którą dodatkowo trzeba stale pogłębiać. Osoba pozbawiona doświadczenia księgowego a zajmująca się rachunkowością firmy, może wpędzić ją w poważne tarapaty finansowe. W kontaktach z urzędem skarbowym niewiedza nie jest żadną podstawą do obrony. Księgowość to po prostu duża odpowiedzialność.

Zewnętrzna księgowość

Faktem jest, że wynajęcie usług księgowego lub biura rachunkowego wiąże się z dodatkowym kosztem, ale w ogólnym rozrachunku jest raczej bardziej opłacalne niż prowadzenie księgowości samemu. Zwłaszcza że wiele biur rachunkowych ma w swojej ofercie różne pakiety, dzięki którym można dobrać te opcje, które nas najbardziej interesują oraz dotyczą. To efekt sporej konkurencji pomiędzy biurami, których w takich miastach jak Wrocław potrafią być setki. Dość powiedzieć, że większość biur uzależnia swoje stawki od ilości księgowanych dokumentów. W praktyce oznacza to tyle, że przedsiębiorstwa ponoszą koszta proporcjonalne do ich przychodów. Zlecenie prowadzenia księgowości na zewnątrz ma też jeszcze jedną niepodważalną zaletę. Chodzi o odpowiedzialność – w przypadku popełnienia jakiegoś błędu, odpowiedzialności finansową ponosi biuro rachunkowe, a nie podatnik. Księgowi oraz biura są przed takimi przypadkami zabezpieczone polisami ubezpieczeniowymi.