Modelarstwo to ciekawe hobby, które obejmuje ogromną ilość kategorii- począwszy od rozbudowanych i imponujących rozmiarów makiety z całym mnóstwem drobiazgów, przez budynki, pojazdy, maszyny, na drobnych elementach i postaciach kończąc.

Modelarstwo z pewnością daje dużo satysfakcji, ale też jest formą spędzania czasu i relaksu. Niektórzy podchodzą do tematu z takim zaangażowaniem, że potrafią wydawać na potrzebne materiały imponujące kwoty. W naszym kraju nie można legalnie posiadać broni bez zezwolenia, dlatego sporym zainteresowaniem kolekcjonerów cieszą się repliki broni tworzone przez pasjonatów. Ogólnie, największym zamiłowaniem są obdarzane repliki modelarskie, czyli tworzenie miniaturowych modeli np. budynków, statków, pojazdów, samolotów, kolei i wszelkiego rodzaju obiektów historycznych.

Budowanie replik modelarskich jest „wyższą szkołą jazdy” i wymaga sporo doświadczenia. Owe doświadczenie zdobywa się oczywiście poprzez długi trening, podczas którego modelarz nabiera kunsztu. Repliki modelarskie są dość trudnym tematem, ponieważ w trakcie konstruowania danego obiektu, modelarz nie może sobie pozwolić na własną inwencję twórczą. Najważniejsze w tym wypadku jest trzymanie się ustalonych ram i postępowanie zgodnie z określoną siatką działania. Jedni uważają to za plus, inni z kolei za dużą wadę, przez którą angażują swoje siły raczej w modele kreatywne.

Modelarstwo jest przeznaczone wyłącznie dla osób, które mogą pochwalić się wysokim stopniem rozwoju manualnego. Wybór w tej materii jest tak szeroki, że każdy znajdzie z pewnością model odpowiadający jego zainteresowaniom. Jeśli już zdecydowaliśmy się wykonać którąś z replik modelarskich, przed zakupem zestawu warto zapoznać się z opiniami odnośnie producentów. Efekt końcowy zależy w ogromnym stopniu od naszych umiejętności, ale również jest uzależniony od jakości zastosowanych materiałów. Nawet najlepszy modelarz nie stworzy dzieła z materiałów, które nie będą do siebie pasować, nie skleją się lub po połączeniu będą się rozpadać. W drugiej kolejności warto zrobić przegląd opinii na temat konkretnych zestawów, które nas interesują. Producenci nie zawsze wypuszczają zestawy o równej jakości- należy sprawdzić jakość wyprasek, zobaczyć, czy nie ma niedolewów (czyli pewnych braków powstałych na etapie produkcji), pęknięć, zwrócić uwagę na detale i jakość ich odwzorowania w replikach modelarskich, sprawdzić linie podziałów, jakość kalkomanii, przesunięcia powstałe w trakcie druku itd. Od tych wszystkich detali zależy efekt końcowy i wierne odzwierciedlenie modelu.