Układ chłodniczy jest jednym z najważniejszych w każdym samochodzie. Za jego pomocą silnik może oddać do otoczenia nadmiar ciepła, które wytwarzane jest w czasie jego pracy. Do tego niezbędny jest płyn, który transportuje ciepło do chłodnicy, gdzie jest ono oddawane otoczeniu. Większość kierowców nie wymienia nigdy tego płynu, co nie jest dobre dla żadnego silnika. Zwłaszcza, że w handlu dostępne są niedrogie płyny do chłodnicy Motul, które doskonale sprawdzają się zarówno latem gdy potrzebne jest maksymalne chłodzenie, jak również zimą gdy ciecz nie może pod żadnym pozorem zamarznąć.

Dlaczego należy wymieniać płyn chłodniczy?

Oprócz transportu ciepła płyny chłodnicze mają też inne zadania. Jest to głównie ochrona układu przed korozją, co osiąga się dzięki specjalnym dodatkom. Te z czasem przestają działać, a nawet mogą wytrącać się z płynu w formie kleistej mazi. Dlatego też płyny do chłodnicy Motul wykonane są w taki sposób, by ów dodatki mogły działać jak najdłużej. Stąd można rozszerzyć czas między kolejnymi wymianami aż do pięciu lat.

Oprócz ochrony antykorozyjnej trzeba też wziąć pod uwagę, że wnętrzności układu chłodzenia mogą z czasem ulegać różnego rodzaju uszkodzeniom. Zazwyczaj są to odpryski aluminium, które pojawiają się w głowicy silnika. Te fragmenty podróżują przez cały układ, czasami możemy dojrzeć je w zbiorniczku wyrównawczym. Mogą one zapchać nagrzewnicę, chłodnicę, a także doprowadzić do zniszczenia łopatek pompy wody. Korzystając z płynów do chłodnicy Motul możemy być pewni, że takie zjawiska zostaną ograniczone do minimum. Jednak trzeba pamiętać, że żaden płyn nie jest wieczny i raz na kilka lat obowiązkowa jest jego wymiana.

Koncentrat czy gotowy płyn do chłodnicy?

Chcąc przeprowadzić wymianę płynu możemy skorzystać z dwóch możliwości ponownego napełnienia układu. Pierwsza z nich to kupno gotowego płynu, który wystarczy tylko wlać do zbiorniczka, odpowietrzyć wszystkie przewody i już można zacząć jeździć. Jednak płyny do chłodnicy Motul sprzedawane są również w formie koncentratów, które należy zawczasu rozmieszać z odpowiednią ilością wody destylowanej. Na tym etapie możemy też podjąć decyzję w jakich temperaturach płyn ma być odporny na zamarzanie. Zazwyczaj gdy zmieszamy wodę z płynem w ilości 1:1, uzyskujemy mieszaninę która nie zamarznie do temperatury -35 stopni Celsjusza. Na krajowe warunki jest to najbardziej optymalne rozwiązanie, zapewniające odpowiedni margines bezpieczeństwa. Korzystając z zarówno z koncentratów jak i gotowych płynów do chłodnicy Motul z pewnością układ chłodzenia naszego auta nie zamarznie nawet w największe mrozy.