Czasami bywa tak, że warunki, w jakich przyjdzie nam pływać, są dosyć ekstremalne, dlatego stosuje się wtedy specjalny ubiór. Z drugiej strony może być to funkcjonalny dodatek, który szczególnie sprawdzi się w przypadku, gdy mamy do czynienia z profesjonalnym uprawianiem tej dyscypliny. W dzisiejszym artykule pod lupę weźmiemy pianki pływackie. Zastanowimy się, jaki ubiór wybrać do poszczególnych warunków oraz co tak naprawdę gwarantuje nam taka dodatkowa warstwa.

Jak działa pianka?

Zasada działania pianki pływackiej jest stosunkowo prosta. Wykorzystuje się tutaj naturalną temperaturę ciała użytkownika. Materiał, z którego wykonana jest odzież, ma za zadanie nasiąkać i zatrzymywać wodę. To właśnie wtedy jest ona ogrzewana przez temperaturę ciała, co w rezultacie powoduje odczuwalne ciepło. To bardzo prosta metoda, która niegdyś zrewolucjonizowała myślenie o tym sporcie. Materiał, z którego wykonane są pianki to zazwyczaj Neopren.

Dla kogo jest przeznaczona?

Będzie ona przeznaczona szczególnie dla nurków oraz pływaków, którzy spędzają w wodzie długi czas. Ich organizm mógłby ulegać wyziębieniu, co powoduje np. skurcze lub hipotermie. Pianki pływackie chronią również ciało przed różnego rodzaju otarciami i rozcięciami. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy poruszamy się w obrębie przedmiotów, które są usytuowane pod wodą (np. rafy koralowej). Dodatkowo z pianek pływackich dobrze korzystać, jeżeli zakładamy na siebie dodatkowy sprzęt. Taka warstwa będzie dobrym izolatorem, miedzy elementami, a naszą skórą – z jednej strony zwiększy to bezpieczeństwo, a z drugiej poprawi komfort podczas pływania. Z tego typu odzieży do pływania korzystać mogą zarówno profesjonalni nurkowie i pływacy, jak i amatorzy, którzy chcieliby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, zadbać o komfort, jak również zwiększyć temperaturę swojego ciała pod wodą.

Specjalistyczna odzież dla pływaków i nurków – pianki pływackieJaką piankę wybrać?

Specjalistyczna odzież do pływania i nurkowania to wbrew pozorom bardzo bogata kategoria, jeśli chodzi o asortyment przeznaczony dla tego sportu. Znajdą się tutaj pianki pływackie z krótki i długim rękawem. Podobnie sprawa ma się, jeśli chodzi o dolną część. Oczywiście akcesoria są produkowane w wersjach przeznaczonych dla kobiet, jak i mężczyzn. Niektóre pianki są grubsze, a niektóre cieńsze – w tym przypadku wiele zależy od tego, w jakiej temperaturze będziemy jej używać. Czy wiecie, że oprócz pianek do pływania, istnieją także tzw. suche skafandry, które po odpowiednim założeniu nie przepuszczają wody do środka? To właśnie w nich nurkuje się w najzimniejszych rejonach lub wodach oceanu arktycznego.