Kable ziemne są jednymi z najpowszechniej stosowanych przewodów służącymi do przesyłania energii elektrycznej. Ich budowa oraz, izolacja oraz dodatkowa powłoka polwinitowa sprawiają, że mogą być umieszczone bezpośrednio w ziemi. Są one często stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Mogą być przeznaczone do zasilania budynku, oświetlenia w ogrodzie, a także różnych urządzeń zewnętrznych.


Rodzaje kabli ziemnych

Kable ziemne mogą występować w kilku rodzajach, różnią się między sobą, a ich dobór powinien być ściśle określony przez elektryka, albo dostawcę energii, ponieważ są przeznaczone do przesyłania energii w różnego rodzaju kanałach. Można wyróżnić między innymi:

  • Kable ziemne elektryczne aluminiowe, YAKY, wykorzystywane są przeważnie w dużych centrach miast, służą do pracy z niskim napięciem. Aluminium nie jest trwałym materiałem, dlatego wszystkie żyły kabla muszą być oddzielone i pokryte specjalną izolacją, a zewnętrzna powłoka również pokryta jest specjalną izolacją.
  • Kable energetyczne ziemne miedziane są zdecydowanie wytrzymalsze od aluminiowych, ponieważ miedź jest materiałem odporniejszym na działanie warunków atmosferycznych. Surowiec ten jest lepszym przewodnikiem elektryczności, kable z miedzi mogą być stosowane przy napięciu o różnej wysokości, wykazują się również dużą elastycznością, dlatego rzadko ulegają odkształceniom. Przed działaniem wody i niskich temperatur ochrania je izolacja wykonana z PVC.
  • Kable ziemne energetyczne bezhalogenowe stosowane są w miejscach, gdzie występuje duże ryzyko wystąpienia pożaru. Mogą być również stosowane na zewnątrz obiektów, wykazują się dużą odpornością na różnice temperatur oraz promieniowanie UV.

Kable ziemne można zamówić także z dostawą do domu w internetowych hurtowniach elektrycznych- na przykład ze strony https://skonieczni24.pl/pol_m_Kable-i-akcesoria_Ziemne-i-zewnetrzne-445.html.


Montaż kabli ziemnych

Niskie temperatury mogą powodować uszkodzenia kabli ziemnych, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest montowanie ich poniżej głębokości zamarzania gruntu. Strefa zamarzania uzależniona jest od regionu kraju. w miejscach narażonych na działanie wysokich obciążeń, jak np. drogi zalecane jest umieszczenie kabli ziemnych w specjalnych, dodatkowych osłonach. Najlepiej, jeśli trasa pod którą są zakopywane kable ziemne, jest oznaczona. Po ułożeniu kabla na odpowiedniej głębokości trzeba wstępnie go zasypać, np. do 30 cm i ułożyć folię ochronną ostrzegawczą, która jest następnie zasypywana resztą gruntu. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ prowadząc wykopy przy użyciu ciężkiego sprzętu, łatwo może dojść do uszkodzenia kabli ziemnych. W sytuacji, kiedy są odpowiednio oznaczone, trafiając na folię można w porę zachować ostrożność.