Jeśli pracujesz legalnie za granicą, Twój pracodawca odprowadza za Ciebie podatek dochodowy. W związku z tym, że kwota wolna od podatku w takich krajach jak Wielka Brytania czy Niemcy jest znacznie wyższa niż w Polsce, najczęściej masz prawo do zwrotu nadpłaconego podatku. Rozliczenie podatku z Anglii jest stosunkowo proste, jeśli jednak już nie mieszkasz w Anglii, możesz mieć z tym pewien kłopot. W takiej sytuacji najlepszą opcją będzie skorzystanie z usług firmy, która zajmie się całą procedurą związaną z odzyskaniem nadpłaconego podatku.

Kto ma prawo do zwrotu podatku?

Do zwrotu podatku za pracę w Anglii ma prawo każda osoba, która legalnie tam pracowała – za którą pracodawca odprowadzał podatek. Potwierdzeniem legalności zatrudnienia są formularze P45 lub P60, a także ostatni, otrzymany od danego pracodawcy payslip. Co ważne, przystępując do rozliczenia podatku z Anglii, musisz przedstawić dokumenty od każdej firmy, w której pracowałeś/pracowałaś w danym roku podatkowym. Warto przy tym pamiętać, że rok podatkowy w Anglii zaczyna i kończy się 5 kwietnia. Na szczęście, nawet jeśli nie dysponujesz tego typu dokumentami, a potrafisz wskazać firmy, dla których pracowałeś/pracowałaś, wciąż można odzyskać nadpłacony podatek. Firma pośrednicząca, której zlecisz rozliczenie podatku z Anglii, wystąpi w Twoim imieniu do byłego pracodawcy o przesłanie wymaganych dokumentów, a jeśli to nie pomoże, zwróci się bezpośrednio do odpowiedniego oddziału angielskiego US.

Jak wygląda procedura rozliczenia podatku z Anglii?

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z pomocy firmy, która na co dzień zajmuje się odzyskiwaniem nadpłaconych podatków za pracę w Anglii, Twoim jedynym zadaniem będzie dostarczenie jej oryginalnych dokumentów potwierdzających Twoje legalne zatrudnienie w Anglii. Takie dokumenty są świadectwem tego, że płaciłeś/płaciłaś tam podatki. Co ważne, możesz liczyć na zwrot nadpłaconego podatku nawet do czterech lat wstecz. To wielka zaleta, zwłaszcza dla tych osób, które po kilku latach pracy w Wielkiej Brytanii, w końcu wróciły do Polski, a które między czasie nie podejmowały próby uzyskania zwrotu podatku za pracę w Anglii. W przypadku takich osób całkowity zwrot podatku może mieć wartość kilku tysięcy złotych, a zatem rozliczenie podatku z Anglii wydaje się niezwykle atrakcyjną opcją, praktycznie dla każdej osoby, która pracowała na wyspach.

Skorzystanie z usług firmy rozliczającej zagraniczne podatki to niezwykle wygodna opcja, tym bardziej że na ogół nie wiąże się to z koniecznością ponoszenia opłat wstępnych. Cena usługi to po prostu prowizja od odzyskanego przez firmę zwrotu podatku.