Osoby, które chcą zwiększyć poziom bezpieczeństwa w swoim domu, coraz chętniej decydują się na kupno i montaż jednego z wielu dostępnych na rynku systemów alarmowych. Współcześnie możemy mówić o dwóch głównych kategoriach tego typu urządzeń. Pierwszą z nich stanowią klasyczne alarmy przewodowe składające się z kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu elementów. Drugą grupę stanowią coraz bardziej popularne bezprzewodowe systemy alarmowe, do montażu których nie potrzeba budowy dodatkowej instalacji technicznej. Poszczególne elementy tego typu urządzeń mogą być zasilane na baterie i łączyć się z centralą drogą radiową. A jaki system alarmowy będzie rozwiązaniem optymalnym dla średniej wielkości domu jednorodzinnego lub mieszkania w bloku?

Jeśli budujesz nowy dom lub dopiero co urządzasz nowe mieszkanie, optymalnym rozwiązaniem będzie ułożenie okablowania potrzebnego do stworzenia przewodowego systemu alarmowego. Zamknięty system alarmowy jest trudny do przejścia nawet dla profesjonalnych włamywaczy, nie mówiąc już o przypadkowych złodziejach, którzy nie będą mieli zielonego pojęcia, jak taki system wyłączyć. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność wykonania wspomnianej już wcześniej instalacji technicznej, przeciągnięcia okablowania i podciągnięcia instalacji elektrycznej do wszystkich czujek, do centralki i syreny alarmowej. To wymaga sporego nakładu pracy, przez co koszt budowy takiego systemu wyraźnie wzrasta. Poza tym ukrycie przewodów w ścianach lub pod powierzchnią podłogi jest możliwe w zasadzie tylko w momencie przeprowadzania większego remontu. Jeśli zatem zależy nam na szybkim zwiększeniu poziomu ochrony domu lub mieszkania, jedyną sensowną alternatywą dla alarmowego systemu przewodowego, będzie system bezprzewodowy.

Bezprzewodowy system alarmowy to zespół urządzeń łączących się ze sobą drogą radiową, bezprzewodowo. Najczęściej są to urządzenia zasilane bateriami, a zatem niewymagające podłączenia do prądu, co w jeszcze większym stopniu upraszcza ich instalację. Takie urządzenia alarmowe, zwłaszcza ich tańsze wersje, wykazują się niestety niską odpornością na zakłócenia sygnału. Profesjonalni włamywacze z łatwością poradzą sobie z zakłóceniem sygnału radiowego operującego w powszechnie dostępnej częstotliwości 433,92MHz. Oczywiście zawsze można sięgnąć po nieco droższe systemy wyposażone w lepsze zabezpieczenia lub wybrać system, który działa w mniej popularnej częstotliwości, trzeba mieć jednak świadomość, że bezprzewodowe systemy alarmowe choć wyjątkowo proste w montażu są jednak systemami nieco mniej szczelnymi niż systemy przewodowe.

Oba rodzaje systemów znajdziesz na https://erdaelectronic.com/