Serwisy i warsztaty samochodowe często dysponują sprzętem specjalistycznym służącym do wielu prac, których to sam człowiek nie wykona. Nie rzadko nawet kierowca nie zdaje sobie sprawy z istniejących sprzętów, które to dla mechanika samochodowego nie stanowią tajemnicy. Wyposażenie takiego warsztatu jest niezwykle zróżnicowane. Warto wspomnieć o jednym z urządzeń, które to powinno się znajdować w każdym lepszym warsztacie świadczącym usługi motoryzacyjne.

Montażownica do opon sama w sobie nie jest specjalnie skomplikowanym urządzeniem, ale mimo to bardzo ważnym. Już sama nazwa wyjaśnia nieco temat. Urządzenie odpowiedzialne jest za montowanie opon mówiąc najprościej. Jest to maszyna, której to zadaniem jest ściąganie bądź nakładanie opon samochodowych na felgi. Można tu wspomnieć o wszelkiego typu oponach, a zatem również tych występujących w samochodach ciężarowych. Maszyna taka obsługiwana jest przez mechanika i wystarczy tu jedna osoba.

Do tegoż urządzenia zaliczamy takie podzespoły jak pistolet do pompowania z manometrem, łyżka montażowa, nakładki do felg (przeważnie aluminiowych), oraz naolejacz smarujący. Tu jedyną różnicę mogą stanowić wspomniane nakładki w zależności, czy montujemy opony do motocykli, samochodów osobowych, czy też ciężarowych. Montażownica nie należy do urządzeń tanich i dodając do tego tak pokrewne maszyny, jak choćby wyważarka i szereg jeszcze innych sprzętów, to się okazuje, iż prowadzenie warsztatu to kosztowny biznes, choć wszystko zwraca się z nawiązką po niedługim czasie.