Jednym z elektronarzędzi, które znajdziemy praktycznie w każdym domu jest wiertarka. Jeśli jeszcze nie masz tego typu sprzętu, warto się w niego zaopatrzyć, ponieważ jest to ten rodzaj narzędzia, którego nie jesteśmy w stanie zastąpić żadnym innym sprzętem, a poza tym wiertarka po prostu w każdej chwili może być ci potrzebna, chociażby do wywiercenia otworu w ścianie lub do montażu mebli – jeśli dysponujesz wiertarko-wkrętarką. W poszukiwaniu optymalnego sprzętu-wiertarki do zastosowań domowych, zwróć uwagę na kilka elementów, które przesądzają o przydatności tego typu urządzenia.

Po pierwsze, nie warto wydawać pieniędzy na najtańszy sprzęt nieznanych marek. Wiertarki do zastosowań domowych nie są urządzeniami kosztującymi majątek, a zatem zdecydowanie lepiej kupić wiertarkę znanej firmy, na przykład wiertarkę marki Festool. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że taki sprzęt oferuje optymalną moc wiercenia, jest wygodny w obsłudze i niezawodny w działaniu, a co najważniejsze, nie przegrzeje się przy wierceniu kilku otworów w ścianie czy suficie. Wiertarki Festool coraz częściej można znaleźć w sklepach internetowych, takich jak: http://www.elima24.pl/firm-pol-1443700935-FESTOOL.html

Kwestia druga to zakres funkcjonalności takiego sprzętu jak wiertarka. Do zastosowań domowych jednym z ciekawszych rozwiązań może być zakup wiertarki z funkcją wkrętarki. Dzięki temu zamiast zakupu dwóch różnych urządzeń mamy jedno, które pełni podwójną funkcję. Może być wykorzystywane zarówno do wiercenia otworów w ścianach, w drewnie lub w metalu, jak i do skręcania mebli, rozkręcania i skręcania różnego rodzaju urządzeń domowych czy sprzętu rekreacyjnego. Dużą zaletą wiertarko-wkrętarek jest ich wysoka mobilność, ponieważ w większości przypadków są to urządzenia akumulatorowe – podczas pracy nie muszą być podpięte do źródła zasilania. To co jest zaletą, w pewnym sensie jest również wadą. Taki rodzaj zasilania sprawia, że jest to zwykle sprzęt o stosunkowo niskiej mocy i małym momencie obrotowym. Dlatego decydując się na kupno wiertarko-wkrętarki szukajmy markowego sprzętu tj. elektronarzędzia Festool, który z zasady ma nieco większą moc wyjściową niż pokrewne urządzenia mniej znanych marek.

Jeżeli wiertarki używasz wyłącznie do wiercenie, a nie do wkręcania śrub, lepiej zdecydować się na klasyczną wiertarkę elektryczną o stosunkowo dużej mocy i wysokim momencie obrotowym. Te parametry decydują o szybkości wiercenia, zwłaszcza w twardych materiałach, a także po części o maksymalnej średnicy otworów, jakie możemy wywiercić. Dobrej jakości wiertarki do zastosowań domowych marki Festool poradzą sobie z wierceniem otworów w niemal każdym materiale. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w firmowe wiertła przeznaczone do wiercenia w konkretnych rodzajach materiałów – w metalu, betonie lub w drewnie.