Przypadkowe zalanie, upadek z niewielkiej wysokości lub mocny wstrząs to przykłady zdarzeń, które mogą doprowadzić do uszkodzenia klawiatury laptopa. Gdy już do takiego uszkodzenia dojdzie, jesteśmy zmuszeni albo korzystać z dodatkowej klawiatury podłączanej do laptopa przez wejście USB, co jest skrajnie niewygodne i niepraktyczne na dłuższą metę, albo wymienić uszkodzoną klawiaturę na nową. W tym drugim przypadku możemy wybierać pomiędzy klawiaturami oryginalnymi i zamiennikami. Od tego wyboru w największym stopniu zależy cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za nową klawiaturę do laptopa.

Cena klawiatury w największym stopniu zależeć będzie od jej marki. Dziś można powiedzieć, że oryginalna klawiatura do laptopa Asus jest sprzętem stosunkowo tanim, a klawiatura do laptopa Dell sprzętem stosunkowo drogim. W praktyce ceny na tego typu sprzęt zmieniają się jednak w czasie i jutro mogą być już zupełnie inne. Dlatego zanim zamówimy nową klawiaturę do swojego laptopa sprawdźmy, jakie są ceny tego typu sprzętu w sklepach internetowych. Tu też ważna wskazówka. Jeśli chcemy zaoszczędzić kupując nową klawiaturę do laptopa Asus, Dell czy HP, w pierwszej kolejności szukajmy jej w hurtowniach i sklepach specjalistycznych z akcesoriami do laptopów. Odwiedzając serwis lub duży sklep sieciowy, zwykle za taki sprzęt zapłacimy znacznie więcej.

Warto pamiętać, że oryginalna klawiatura do laptopa Asus lub laptopa dowolnie innej marki praktycznie zawsze będzie droższa od zamiennika dedykowanego dla konkretnego modelu komputera. Nie znaczy to jednak, że taka klawiatura musi być gorsza jakościowo od oryginału. Zdarza się, że jest wprost przeciwnie. Trzeba jedynie znaleźć porządny zamiennik produkowany przez znany na rynku podmiot. Warto w tym względzie kierować się opiniami doświadczonych serwisantów, którzy potrafią doradzić, które marki zamienników są warte swojej ceny, a na które modele nie warto wydawać złamanego grosza. Ostatecznie o naszym wyborze i tak nie zawsze decydować będzie cena, a dostępność danego modelu klawiatury i trzeba o tym pamiętać.