Okres remontowy tak naprawdę nigdy się nie kończy. W każdym domu lub mieszkaniu zawsze znajdzie się coś co można usprawnić, zmodernizować, poprawić lub całkowicie wymienić. Branie się za „poważny” całościowy remont wymaga odpowiedniego przygotowania i nie chodzi tu tylko o typ tapety czy model szafy do pokoju.

Remont samodzielny

Jeśli zamierzamy wziąć sprawy we własne ręce, musimy dysponować odpowiednim zapleczem narzędziowym. Remontowanie powierzchni to proces, w trakcie, którego potrzeby pojawiają się nagle. Jeśli brakuje narzędzia, to praca stoi w miejscu, a biorąc pod uwagę, że przeważnie na remont wykorzystujemy pulę naszych ograniczonych dni urlopowych to lepiej przestojów nie ryzykować. Szlifierka kątowa, wkrętarka, zestaw do cięcia, to tylko niektóre narzędzia, które będą potrzebne. Uzupełnienie domowego warsztatu lub składziku nie jest tylko chwilowym zakupem. Wszystkie nabyte narzędzia będą z powodzeniem służyły nam w przyszłości podczas drobniejszych modernizacji. O ile oczywiście sprzęty będą odpowiedniej jakości. W okresie listopad – grudzień praktycznie w każdym sklepie (zarówno stacjonarnym, jak i sieciowym) bez większych problemów można natrafić na różnorodne promocje na sprzęt oraz narzędzia do remontu. Ważnym jest by nie dać się ponieść „potrzebie chwili” i wyjść ze sklepu z naręczem sprzętów, których możliwości nie będzie się w stanie samemu wykorzystać lub które są na chwilę obecną zwyczajnie zbędne. Posiadanie konkretnego, dopracowanego planu prac jest kluczowe. Oczywiście jeśli zamierzamy się brać za remont samemu.

Remont za pośrednictwem firmy

Wynajęcie ekipy remontowej zdejmuje z naszych barków szereg pobocznych problemów – jak chociażby dobór narzędzi, specjaliści nie będą nas pytali czy nasza szlifierka kątowa jest sprawna, mają własną. Nam pozostaje kupić materiały budowlane lub scedować również to zadanie na wynajętych speców. W trakcie remontu, który wykonują osoby trzecie jedynie płacimy za pracę, materiały oraz staramy się przeżyć okres aż prace się zakończą. Chociaż uciążliwe jest to mniej problematyczne, niż gdy z remontem walczy się w pojedynkę lub z „pomocą” szwagra. Wtedy wszystko znajduje się na naszej głowie, a nawet drobny problem, z którym wcześniej nie mieliśmy styczności (a jest błahy z punktu widzenia specjalisty) jest w stanie skutecznie zastopować postęp prac. Oczywiście odremontowanie mieszkania samemu i urzeczywistnienie swojej unikalnej wizji własnymi siłami przyniesie nie tylko niesamowity efekt końcowy w remontowanych wnętrzach, ale również szczególne poczucie zwycięstwa. Jeśli zamierzamy podążać tą drogą sprawdźmy nasze narzędziowe szuflady, odłóżmy katalogi wnętrzarskie i zastanówmy się jakie narzędzia będą priorytetowe podczas najbliższych zakupów - czy warto zaopatrzyć się w szlifierkę kątową, czy może w wietrarko-wkrętarkę. W końcu jeśli przeznaczamy urlop na prace remontowe to lepiej zamknąć się w dostępnych dwóch tygodniach.