Dawno już minęły czasy, w których but był po prostu zszywany z kilku kawałków skóry czy jakiejś tkaniny. Postęp technologiczny w dziedzinie projektowania obuwia ruszył ze szczególną mocą w połowie XX wieku, kiedy to rodziły się wielkie koncerny produkujące odzież i sprzęt sportowy – takie jak Adidas, ASICS czy Nike. Korporacje te oddelegowały do pracy nad nowymi modelami butów całe zespoły naukowców oraz inżynierów, którzy bezustannie opracowują nowe technologie. Ciągłe udoskonalanie obuwia sportowego było (i jest) odpowiedzią na wciąż zwiększające się potrzeby sportowców i chęć pokonywania kolejnych rekordów i barier. Dziś buty sportowe to prawdziwe technologiczne perełki, w które włożono naprawdę wiele pracy, pomysłów i patentów. Wkładając na nogi buty i wybierając się na przebieżkę po lesie, z pewnością nie zastanawiamy się na tym, jak skomplikowanym przedmiotem jest w dzisiejszych czasach markowe obuwie. Spróbujmy sobie to choć w podstawowym stopniu uzmysłowić, przyglądając się kilku technologicznym ciekawostkom stosowanym w jego produkcji. Jako przykład weźmiemy sobie buty ASICS GT-2170, jeden z popularniejszych produktów tej uznanej marki.

Na pierwszy strzał – podeszwa. Wykonana została nie z jednego, a kilku rodzajów specjalistycznej pianki Solyte. To nowa, lepiej amortyzująca i lżejsza pianka – kolejny owoc pracy inżynierów i naukowców. W bucie ASICS zastosowano dwie jej gęstości – z tyłu buta umieszczono piankę Solyte 55, której zwiększona twardość zapewnia odpowiednią stabilność oraz sztywność. W przodostopiu zastosowano natomiast bardziej miękką piankę, Solyte 45 – to sposób na zwiększenie komfortu z użytkowania buta oraz poprawienie elastyczności i amortyzacji.

Skoro już przy amortyzacji jesteśmy – kolejna technologiczna ciekawostka. W swoich butach ASICS stosuje system amortyzacji żelowej. System ten opracowano jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, ale jest on wciąż udoskonalany. Zastosowanie tego żelu w butach nie tylko poprawia amortyzację, ale również dopasowuje się do stopy użytkownika. W butach ASICS zastosowano dwa systemy amortyzacji – z przodu i tyłu buta, bowiem na obie te części buta (i stopy) działają zupełnie inne siły.

Na cholewce również znajdziemy efekty galopującej myśli technicznej – i to w całkiem zaskakującym miejscu... Po raz pierwszy w tej serii butów, ASICS zastosowało asymetryczne umieszczenie dziurek na sznurówki. Ta drobna zmiana sprawia, że nacisk sznurówki na stopę jest wyrównywany, dzięki czemu but jeszcze lepiej dopasowuje się do stopy, co dodatkowo zwiększa komfort jego użytkowania.

To oczywiście zaledwie kropelka pośród patentów, systemów, stabilizatorów i wielu innych udoskonaleń wprowadzonych do tych dwóch zaledwie elementów buta. Przemyślane jest tutaj wszystko, a każdy wzgórek czy nacięcie ma swoje przeznaczenie – najczęściej w tak zwanym "przetaczaniu stopy", co ma ogromny wpływ na zdrowie biegaczy.