Większość urządzeń drukujących wykorzystywanych do użytku domowego to drukarki atramentowe, czyli sprzęt bazujący na kartridżach tuszowych, czarnych lub kolorowych. To podstawowe rozróżnienie nie wyczerpuje jednak tematu związanego z różnorodnością tego typu produktów. Znacznie bardziej złożoną klasyfikację tuszy do drukarek uzyskamy dzieląc je na podstawie rodzaju zastosowanego w nich wkładu atramentowego. W tym sensie możemy mówić o tuszach barwnikowych i pigmentowych.

[caption id="attachment_849" align="alignleft" width="161"] Tusze na: www.magusz.com.pl[/caption]

Klasyczne tusze barwnikowe są tuszami znacznie częściej spotykanymi, dedykowanymi przede wszystkim dla tych użytkowników, którym zależy na uzyskaniu dobrej jakości wydruków kolorowych. Tego typu tuszy używa się do wykonywania wydruków zdjęć, różnego rodzaju grafik, a także do przygotowania tanich wersji wydruków różnego rodzaju tekstów, tabel, dokumentów, zestawień finansowych i wielu innych. W odróżnieniu od tuszy barwnikowych, tusze pigmentowe pozwalają na uzyskiwanie wysokiej jakości wydruków o niezwykle precyzyjnych konturach, na każdym rodzaju papieru. Dzięki temu idealnie sprawdzają się w przypadku druku na papierze o nietypowej fakturze, na przykład przy druku wizytówek lub dyplomów na papierze czerpanym. Dużą zaletą tuszy pigmentowych jest również możliwość druku obustronnego. Pigment nie wnika bowiem w strukturę papieru, a jedynie przykleja się do jego powierzchni. Takie wydruki są zatem bardziej wyraźne i bardziej czytelne. Niestety tusze pigmentowe są sporo droższe od klasycznych tuszy barwnikowych, stąd wciąż nieco mniejsza ich popularność, zwłaszcza jeśli chodzi o zastosowania domowe.

Pomijając kwestie związane ze specyfikacją techniczną tuszy do drukarek, warto również pamiętać, że większość współczesnych drukarek przystosowana jest do obsługi jedynie określonego typu kartridżów z tuszem. Oznacza to, że konkretna marka i model drukarki może korzystać jedynie z wybranych modeli oryginalnych tuszy oferowanych przez tę konkretną firmę. Oczywiście na rynku znaleźć można tańsze tusze zastępcze, ale one również nie są produktem w stu procentach uniwersalnym i trzeba dobrze poszukać, by znaleźć tusz pasujący do konkretnego modelu sprzętu, zwłaszcza jeśli jest to sprzęt starszej daty. Warto również pamiętać, że niektóre modele tuszy nadają się do regeneracji. Proces regeneracji wkładu można przeprowadzić usamodzielnieni lub skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej w zakresie firmy. Niestety proces regeneracji oryginalnego kartridża nie zawsze kończy się sukcesem, o czym również powinniśmy pamiętać decydując się na skorzystanie z tej opcji zakupu.