Wkrętarka to urządzenie nie do zastąpienia w budownictwie i w przemyśle - przy pracach wykonywanych przez fachowców, a także przy wykonywaniu drobnych prac w warunkach domowych. Służy ona do wkręcania, a także wykręcania śrub i wkrętów o różnych rozmiarach i kształtach.

Dzięki łatwo wymienialnym końcówkom do wkręcania śrub i wkrętów, kompaktowej i ergonomicznej konstrukcji, a także niewielkiej wadze i wysokiej wytrzymałości, wkrętarka przyspiesza wykonywanie prac technicznych, sprawiając że staje się one przyjemniejsze, a efekty tych prac są wysokiej jakości.

Wkrętarki to urządzenia, które oprócz opcji wkręcania posiadają także możliwość wiercenia. Najlepsze pod tym względem są wkrętarki udarowe, np. http://narzedzia-lukow.pl/pl/wiertarko-wkretarki - dają one możliwość wiercenia w tak twardym materiale jak cegła, kamień czy beton, a następnie wkręcania do niego odpowiednich śrub lub wkrętów. Posiadają one wówczas 2 biegi - jeden do wkręcania i wiercenia w nieco lżejszych materiałach (jak drewno czy metal), a drugi do wykonywania wierceń w murze (wiercenie udarowe).

Wkrętarki mogą posiadać dwa źródła zasilania - z sieci lub akumulatorowe. To drugie rozwiązanie doskonale sprawuje się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia prądu sieciowego lub jego źródło znajduje się bardzo daleko, co mogłoby spowodować problemy z właściwym wykonaniem pracy przez osobę obsługującą to urządzenie. W przypadku wkrętarki akumulatorowej w osprzęcie znajduje się ładowarka. Obecne rozwiązania techniczne pozwalają na pełne naładowanie akumulatora już nawet w ciągu 1 godziny.