Komfortowe i przyjemne korzystanie z samochodu uzależnione jest od wielu czynników. Kilka z nich znacząco wpływa zarówno na efekty wizualne, jak i samo przebywanie we wnętrzu auta. Jednym z przeszkadzających i drażniących aspektów jest głośna praca silnika, nadmierny odbiór odgłosów pochodzących z zewnątrz i ogólna, niekorzystna akustyka pojazdu. Jak temu zapobiec? Czym jest izolacja auta? Jak zamontować elementy wygłuszające?

Jak zapobiegać hałasom zewnętrznym w samochodzie?

Wyciszenie samochodu, a także zminimalizowanie odgłosów pochodzących z ulicy to ówcześnie działania powszechne, stosowane zarówno w autach prywatnych, jak i firmowych czy publicznych. Zabieg ten pozwala cieszyć się jazdą, nie narażając kierowcy i pasażerów na hałas i odbiór nieprzyjemnych dźwięków. Wygłuszenie samochodu zapewni większy spokój jazdy, jak również zniweluje znaczną część stresu. Jednocześnie zmniejszy odgłosy pochodzące z silnika, jak również wyeliminuje szum powietrza. Jak wyciszyć auto i zapobiegać zewnętrznym hałasom?

Czym jest izolacja auta i jak ją zamontować?

Wygłuszanie samochodu

 to działania związane z zamontowaniem dodatkowej warstwy izolacyjnej, pochłaniającej część hałasu. Zabieg ten wykonywany jest najczęściej na poszczególnych elementach pojazdu, którymi są: drzwi, podłoga, komora silnika, bagażnik, itp. W celu zamontowania izolacji należy zaopatrzyć się w odpowiedni rodzaj materiału. Przy najpopularniejszych sposobach wyciszania stosuje się akcesoria takie jak:

  • maty bitumiczne,
  • maty z powierzchnią aluminiową,
  • maty filcowe,
  • maty butylowe,
  • wielowarstwowe materiału tłumiące, itp.

Wybór odpowiedniego produktu uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z nich jest zapotrzebowanie i wymagania właściciela auta. Kolejnym kryterium jest cena materiału, jak również jego właściwości. Wygłuszanie samochodu za pomocą wielowarstwowych mat jest najbardziej skuteczne, jednak wymaga od odbiorcy większego wkładu finansowego. Do najbardziej popularnych form izolacji obecnie zalicza się stosowanie mat bitumicznych, jak również mat z powierzchnią aluminiową. Dzięki właściwościom elementów możliwe jest pochałania hałasu i drgań, jak również używanie ich w gorących temperaturchach panujących w okolicy silnika. Montaż wyciszenia w aucie to działania mało skomplikowane, a każdy właściciel samochodu może z powodzeniem podjąć się tego wyzwania sam. Przed umieszczeniem odpowiednich materiałów izolacyjnych należy odpowiednio przygotować auto pozbywając się elementów plastikowych wnętrza. Kolejno należy nakleić maty w pożądanym miejscu, w taki sposób, by pokryć całą wygłuszaną powierzchnię. W niektórych przypadkach podgrzanie materiału zapewni lepsze przyleganie do powierzchni. Po dokładnym oklejeniu części samochodu, należy ponownie zamontować elementy seryjne pojazdu.